Na Slovensku zabili 144 medvědů, teď se pustí do vlků. V rozporu s evropským právem, píše biolog

Zběsilé vraždění ohrožených zvířat na Slovensku nemá konce. Jen loni tam lidé sprovodili ze světa 144 medvědů. Vyplývá to z evidence Státní ochrany přírody. „V žádném případě přitom nešlo o bezprostřední ohrožení člověka, ale jen touhu po pomstě a zajímavé trofeji,“ kritizuje ve svém komentáři situaci na Slovensku biolog Evžen Korec. Letos navíc podle něj začnou Slováci střílet i ohrožené vlky.

Slováci argumentují tím, že jsou medvědi přemnožení. Žádná relevantní studie k tomu ale neexistuje. Odborníci navíc tato tvrzení rozporují. Jenomže marně. Logické a věcné argumenty totiž nikoho nezajímají. Lovci vycítili krev a vyrazili na lov. 

Práci jim ulehčila novela zákona o ochraně přírody, kterou na jaře schválil slovenský parlament. Změna zákona umožnila střílet medvědy i v případě, že nezaútočili na člověka. Stačí jenom, když se v dané lokalitě vyhlásí mimořádná situace a lovecké eldorádo je tady. K vyhlášení mimořádné situace přitom není nutné zjišťovat, jestli medvědi v dané lokalitě opravdu představují riziko.

Co na tom, že to jde proti evropské legislativě, která umožňuje střílet jen prokazatelně problémové jedince. Navíc jen tehdy, pokud zvíře přímo ohrožuje života člověka. Ani to nikoho nezajímá. Místo toho už lidé zastřelili 94 medvědů. Další srazili autem či vlakem.



Jak nesmyslný je slovenský boj proti medvědům, dokazuje říjnový masakr v okrese Liptovský Mikuláš. Lovci a myslivci tam během pouhých devíti dnů postříleli dvanáct chráněných zvířat. Včetně samice s mláďaty. Ta evidentně nikomu neublížila, přesto přišla o život. Zcela bezdůvodně.

Velké pobouření vzbudilo i video, kdy střelec zasáhl jedno z mláďat, které poté dlouhé minuty umíralo v krutých bolestech. Lovec ho totiž ani na poněkolikáté nedokázal trefit tak, aby ho zabil. Dalšími a dalšími nepřesnými výstřely jen prohluboval utrpení medvíděte. Lépe zdokumentovaný případ týrání zvířat bychom hledali jen těžko. Přesto se na Slovensku nic k lepšímu nemění. Naopak. Lovci si teď začínají dělat choutky na další zvíře.

Slováci totiž od letošního roku zrušili celoroční ochranu vlka evropského. A hned vydali několik desítek povolení k odstřelu. Vlk přitom nemusel nikoho napadnout. Jediným důvodem k masakru je podle slovenského ministerstva životního prostředí (přesnější název by byl ministerstvo lovu) to, že vlci způsobili v roce 2023 škody za 13 milionů korun. Respektive že ulovili pár hospodářských zvířat, která jejich majitelé špatně zabezpečili. Jenom to povede k dalšímu bezuzdnému střílení.



Odborníci, kteří přírodě a divokým zvířatům rozumí, přitom upozorňují, že odstřel vlků vůbec nic neřeší. Situaci může naopak ještě zhoršit. Dokonce i Evropská komise, která před nedávnem zcela nesmyslně snížila stupeň ochrany vlků, ve své zprávě jasně konstatuje: „Střílení vlků nesníží počet vlčích útoků“. To by se nejprve musela vyvraždit celá vlčí populace v širokém dalekém okolí. Podobná rozhodnutí proto povedou ke kompletnímu vyhubení vlka z volné přírody.

Na Slovensku už k tomu velmi rychle směřují. Stejně jako ve středověku plánují vystřílet celé živočišné druhy, které byly součástí přírody dávno před příchodem člověka. V době, kdy čelíme šestému hromadnému vymírání druhů v historii planety Země, tentokrát způsobenému člověkem, je tak slovenský postoj k ohroženým druhům nejen neomluvitelným barbarstvím, ale hlavně zločinem proti přírodě. Doufám proto, že na Slovensku dostanou brzy rozum a vybíjení medvědů a vlků zastaví. Čím dříve, tím lépe.

Evžen Korec
biolog a ředitel ZOO Tábor
Úvodní foto: Pixabay


 

RNDr. Evžen Korec, CSc.
je vystudovaný molekulární biolog a genetik. Je to spoluautor jedenácti patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky a více než dvaceti vědeckých publikací ve špičkových světových časopisech.

V roce 2015 se stal majitelem Zoologické zahrady Tábor, které hrozil zánik a rozprodej nebo utracení zvířat. Protože má ale zvířata velmi rád a jejich osud mu není lhostejný, rozhodl se zoo zachránit. Už v červnu roku 2015 se podařilo ZOO Tábor znovu otevřít pro veřejnost. Generálním sponzorem této zahrady se stala společnost EKOSPOL, kde je Evžen Korec generálním ředitelem a předsedou představenstva.