Pejskařům v hlavním městě vadí novela vyhlášky. Zakazuje psům běhat v parcích bez vodítka

Pejskaři z celé Prahy se bouří. Nesouhlasí s vyhláškou, kterou chce hlavní město omezit pohyb psů. V návrhu, který budou zastupitelé projednávat už tento měsíc, se totiž lidem zakazuje pouštět mazlíčky z vodítka kdekoliv jinde než na „psích loučkách“. 

„Nelíbí se mi to. Už teď je v Praze parčíků, kde by se mohl pes vyběhat, strašně málo. Hlavně v centru města,“ napsala například chovatelka Dana a doplnila: „Je zajímavé, že pobíhání psů v parku městu tolik vadí, ale rušení klidu hlasitou reprodukovanou hudbou se zakázat nedaří.“

Podobně se proti úplnému zákazu volného pobíhání psů vyjádřilo 56 procent z 480 lidí, kteří se zúčastnili ankety online magazínu Zvířecí zprávy. Anketa se konala na webu magazínu i na sociálních sítích, a to ve skupinách specializovaných na chovatele domácích mazlíčků. Lidé v ní mohli hlasovat od 6. do 8. ledna. Výsledky shrnuje grafika pod článkem.


Doporučujeme: Proč pes nepatří na jeviště? Jen se vyčůrá a sklidí veškerý aplaus, říká Tereza Kostková


Foto: Freepik

Zákaz volného pobíhání psů se ukrývá ve vyhlášce o ochraně veřejné zeleně. Doslova se v ní píše: „Volné pobíhání psů je ve veřejné zeleni zakázáno.“ Za veřejnou zeleň se přitom považují jak velké parky, tak menší plochy – například stromořadí na ulicích, zatravněné plochy na sídlištích či pásy zeleně mezi bloky domů. 

Lidé už tak budou moci své psy pustit z vodítka jen mimo zastavěné části města nebo v přesně vymezených prostorách – na takzvaných „psích loučkách“. Ty ale budou muset být přesně označené piktogramem, vyjmenované ve vyhlášce a také zanesené v mapě.

Stovky připomínek

K novele vyhlášky se proto na magistrátu sešla řada připomínek. Na portálu Praha.eu se jich objevilo více než 120 –⁠ čtyřicet od městských částí a zhruba osmdesát od lidí. Všemi návrhy se nyní bude město zabývat. 

V Praze žijí tisíce psů. Jejich počet navíc každým rokem roste. Zatímco předloni jich bylo v metropoli zaregistrovaných 86 tisíc u necelých 78 tisíc majitelů, loni už to bylo přes 90 tisíc zvířat u 83 tisíc chovatelů.

Jak dopadla anketa Zvířecích zpráv, si můžete prohlédnout v grafu níže:



Zdroje: Návrh obecně závazné vyhlášky o ochraně veřejné zeleně na webu hlavního města Prahy, anonymní anketa online magazínu Zvířecí zprávy.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Foto v grafice: Freepik