Pětice týraných vlků našla domov v táborské zoo. Poprvé mohou běhat v trávě. Podívejte se

Živořili v otřesných podmínkách. Jen na betonu a udusané hlíně. Veterináři proto pětici vlků a jejich kříženců z malého dvorku v pražských Řepích odebrali.

V doprovodu policie je potom převezli do táborské zoo. Tedy do místa, kde před časem vznikl vůbec první „útulek“ pro týrané šelmy v Česku. O vlky se tam budou starat profesionálové až do doby, než se šelmám podaří najít nový vhodný domov. Do volné přírody už se totiž podle ministerstva životního prostředí vrátit nemohou.

Podle veterinářů už přitom bylo načase. Sousedé se totiž snažili na týrané šelmy upozornit úřady opakovaně. Zvířata podle nich měla k dispozici jenom malou klec, která měřila sotva pět krát pět metrů. Vlci také zapáchali a v noci neustále vyli. Doposud je ale úřady odebrat nemohly – nebylo je kam přesunout. Vhodné zařízení pro odebrané šelmy totiž v tuzemsku dlouho chybělo. To se ale nyní změnilo, v červnu otevřela první záchranné centrum právě táborská zoo.


Doporučujeme: Táborská zoo otevřela „útulek“ pro týrané šelmy. Budou se tu mít jak v bavlnce, slibuje


Foto: Michaela Hodková / Zoo Tábor

Zpřísnila se navíc legislativa pro chov šelem. „Vlci se proto dočkali. Konečně si mohou užívat pořádného výběhu, jaký si zaslouží. S dostatečným prostorem a čerstvou trávou,“ komentuje osud pětice šelem náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Současně připomíná, že případ vlků z Řepí je jen dalším potvrzením toho, že mnoho druhů zvířat by se nemělo u soukromníků vůbec chovat.

Křížence vypustit nelze

Totéž si myslí i šéf resortu životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Zvířata, jako je odebraná pětice vlků, se totiž v dosavadních podmínkách jenom trápila. Vlivem nevyhovujícího chovu se také mohla stát nezvladatelnou,“ řekl. Vlci tak podle něj celou dobu představovali velkou hrozbu pro chovatele i jeho bezprostřední okolí.

„Do volné přírody je ovšem vypustit nemůžeme, jejich původ je totiž nejasný. Jsou mezi nimi navíc kříženci,“ vysvětlil. Resort se jim proto podle Hladíka snažil zajistit alespoň důstojné podmínky v zoo.


Doporučujeme: S propíchnutými čenichy tančili po žhavém uhlí. Týraným medvědům pomáhají útulky


Podle ředitele táborské zoo Evžena Korce už si vlci na nové prostředí zvykají. „Snažili jsme se jim připravit pořádný výběh, ve kterém najdou veškerý komfort,“ řekl. Šelmy si mohou užívat například vyvýšené palandy, ze které mají dostatečný rozhled po okolí. Osvěžit se mohou dokonce i v jezírku. „Stejně jako ostatní naše zvířata budou mít rovněž kvalitní stravu a špičkovou veterinární péči,“ dodává Korec.

Česká inspekce životního prostředí ale upozorňuje, že podobných případů, kdy lidé chovají vlky či jiné šelmy nelegálně, přibývá. Lidem v tom nezabrání ani to, že jim hrozí za vědomé nakládání se zvířaty bez dokumentů tučná pokuta. Ta může dosáhnout až milionu a půl.

Vedení resortu proto chce počet záchranných center pro nelegálně držené a týrané šelmy ještě rozšířit. Do roku 2028 by jich mělo vzniknout nejméně pět. Azyl by v nich mělo najít přibližně dvacet velkých šelem.



Zdroje: Ministerstvo životního prostředí ČR a Zoo Tábor.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pexels
Video: Zoo Tábor