Pod palbou jsou i ukrajinské zoologické zahrady. Evakuace zvířat je ale často nemožná

Odvézt je kamkoliv do bezpečí je absolutně nemožné. Zvířata z kyjevská zoo proto zůstávají v hlavním městě. Vedení zahrady přesto uklidňuje: je o ně dobře postaráno, mají teplo, světlo, krmení i vodu. Některým z nich jenom musejí ošetřovatelé podávat sedativa.

„Evakuovat zvířata za daných okolností nemůžeme, je to nebezpečné. Nemáme navíc ani vhodné veterinární služby, ani potřebné mobilní klece,“ uvedl přímo ředitel kyjevské zoo Kyrylo Trantin. Ošetřovatelé se ale svěřencům věnují čtyřiadvaceti hodin denně sedm dní v týdnu, zůstávají s nimi i přes noc. Na místě jich zůstává asi padesát.

Část zvířat navíc lidé přestěhovali do vnitřních pavilonů a podzemních galerií, aby omezili jejich stres z všudypřítomného hluku z ostřelování. „Některým zranitelným druhům, jako jsou sloni, navíc podáváme sedativa rozpuštěná ve vodě,“ doplnil Kyrylo Trantin. V zahradě se podle něj v tuto chvíli nachází asi 4 tisíce zvířat.

Zvířata z některých jiných ukrajinských zoo už se ale do bezpečí dostala. Lidé je převezli do sousedních zemí. Třeba v pondělí ošetřovatelé dostali do poznaňské zoo v Polsku všechny svěřence z medvědí rezervace Save Wild. Informuje o tom server Euronews.


Jak se mají zvířata v kyjevské zoo? Podívejte se:


Zdroje: server Euronews, agentura AP.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Pixabay