Polámané nohy, boláky na břiše. Aktivisté zveřejnili otřesné video z velkochovů kuřat

Polámané kosti, selhávající orgány, bolest při každém kroku. To je život dnešních přešlechtěných kuřat, která se v Česku chovají na maso. Zatímco ještě před šedesáti lety vážila kuřata po osmi týdnech svého života jen necelý kilogram, dnes za stejnou dobu nabydou až čtyřikrát. Jenomže jejich těla na to nejsou stavěná. Kuřata končí zmrzačená.

Jasně to ukazují záběry, které na čtyřech českých farmách pořídili Obránci zvířat. Kuřata na nich mají zdeformované nožky, těžce oddychují a válí se na výkaly prosáklé podestýlce. Nic jiného jim nezbývá, pohnout se nemohou. Kromě nepřirozeně velkého těla jim v tom brání i přeplněnost hal. Na břichu, které je s podestýlkou v neustálém kontaktu, se jim tak tvoří bolavé popáleniny.

„Šlechtění skutečně udělalo z kuřat naprosté mrzáky. Z malého roztomilého kuřátka se kvůli přešlechtění stane během pěti týdnů více jak dvoukilové monstrum, které sotva unese vlastní tělo. Nezvládne ani dojít k potravě, takže umírá hladem a žízní. Jde o systémové týrání zvířat, před kterým už nemůžeme zavírat oči,“ řekl k tomu Radim Trojan z Obránců zvířat.


Doporučujeme: Ukončete nadměrné užívání antibiotik ve velkochovech, je to časovaná bomba


Foto: Obránci zvířat

Organizace proto spustila kampaň, v rámci které chce na utrpení kuřat upozornit. Vyzvala také veřejnost, aby se sama zasadila o změnu. „Napište svým obchodním řetězcům, do kterých chodíte nakupovat, a požádejte je o ukončení prodeje takového masa,“ uvedli Obránci zvířat.

Ke kampani se okamžitě přidala i řada osobností. Třeba režisér Vít Klusák napsal na facebookový profil Lidlu: „Jste můj oblíbený supermarket a rád u vás nakupuji. Nedávno jsem se však seznámil s problematikou rychlokuřat a zaslechl, že tato kuřata běžně nabízíte. Určitě nechci ze svých peněz něco takového podporovat. Plánujete výhledově nahrazovat rychlokuřata za kuřata, co rostou o něco pomaleji, díky čemuž netrpí tolika zdravotními problémy?“

Podle mluvčího Lidlu Tomáše Mylera už se řetězec touto problematikou zabývá. „Animal welfare je pro naši společnost důležitý. S našimi dodavateli proto už na dané problematice úzce spolupracujeme a vymýšlíme možná řešení tak, abychom mohli do budoucna zákazníkům nabídnout i kuřata z alternativních chovů,“ uvedl na dotaz Zvířecích zpráv.


Doporučujeme: Konec hrubého zacházení se zvířaty. Jatka v Hraběticích ukončila provoz


Kampaň podpořila i zpěvačka Marta Jandová nebo celá řada herců. Třeba herečka Jana Plodková k tomu řekla: „Když jsem se dozvěděla, co se děje každý den v některých českých chovech, neváhala jsem ani chvíli, a za kuřata se postavila.“ Její kolega Hynek Čermák dodal: „Životní podmínky těch zvířat jsou absolutně nulový! To přece není možný!“

V Česku se každoročně odchová asi 140 milionů kuřat na maso. Naprostá většina z nich jsou přitom právě tato „modifikovaná“ a rychle rostoucí plemena, která nabydou obrovských objemů za velmi krátkou dobu a s vynaložením minimálních nákladů.

Podle Obránců zvířat se přitom jinde v Evropě od podobných chovů ustupuje. Rychlokuřata už přestala odebírat řada řetězců a restaurací ve Francii, Německu, Polsku, Norsku, Nizozemsku, Belgii nebo Španělsku. V Česku se ale k vyšším evropským standardům zatím žádný řetězec nezavázal.



Zdroje: Obránci zvířat, Lidl, European Chicken Commitment (ECC).

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Obránci zvířat