Jedni jsou altruisti, další hamouni. Podívejte se na vtipná videa se šimpanzy

Zvířata jsou jako lidé: některá nezištně pomáhají druhým, další myslí jen na sebe. Oba charakterové typy ukazují videa, která pořídili ošetřovatelé a vědci v různých koutech světa. Podívejte se.

Mohl sníst celé jablko sám, ale neudělal to. Šimpanz se o svou svačinu rozdělil. Jak ukazuje video, které pořídili ošetřovatelé z americké rezervace Myrtle Beach Safari, část ovoce přenechal želvě. A nejenom to, občas jí ho dokonce sám nabídl. Hodovali na něm pak společně.

Další primát se zase pustil do krmení rybiček. Záběry odhalují, jak posedává na molu malého jezírka a sype jim do vody dobroty. Šupinaté kamarádky je samozřejmě okamžitě slupnou.Na světě ale nepobíhají jen altruisti, některá zvířata dokážou být naopak chamtivá. To je zase vidět na videu, které v jedné ze svých studií zveřejnila antropoložka Susan Hanischová z německého Institutu Maxe Plancka.

Starší šimpanz na něm nese spoustu pomerančů, které si předtím někde „nasyslil“. Dává si přitom velký pozor, aby mu je nikdo nevzal. Ovoce má ale tolik, že se mu všechno nevejde do náručí. Musí proto použít všechno, co má. Dokonce i prsty na nohou.To má ale jeden háček: s tak velkou náloží nemůže zůstat jako vždy na čtyřech. Musí se napřímit a svůj pochod s plody vybalancovat.

Antropoložka chtěla tímto videem ukázat, že i hamižnost může někdy přispět k evolučnímu vývoji. Třeba tohoto primáta přiměla chodit vzpřímeně. „Kdyby běžel po čtyřech, nikdy by tolik ovoce nepřenesl. Pokusil se tedy napřímit. Tím získal oproti svým vrstevníkům v danou chvíli výhodu,“ vysvětluje Susan Hanischová.


Zdroje: Twitter, magazín Science & Education.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik