Pražský park Stromovka má novou atrakci: labutí pár tam vyvedl mladé. Podívejte se

Na Rudolfově rybníce v pražské Stromovce se objevila labutí rodinka. Ornitologové proto vyzývají obyvatele hlavního města i okolí, aby jim pomohli tyto ptáky znovu sečíst.

Jejich péče je naprosto příkladná: labutí máma mláďatům ukazuje, jak si nejlépe zajistit něco k snědku, a večer je láskyplně zahřívá pod svými křídly. Táta zase syčí na vetřelce. Má co dělat, labutí drobotina je totiž obrovskou atrakcí. Z nedalekého břehu ji sledují doslova davy lidí. Občas se k nim rozběhne i neposlušný pes.

Početná labutí rodinka je v pražské Stromovce novinkou. Ještě loni na Rudolfově rybníce nehnízdila. Letos si ale užívá pozornosti, nechává se fotit i točit. Několik záběrů jsme proto pořídili i my.Pražský park Stromovka není jedinou lokalitou, kam se nečekaně nastěhovaly labutě. Ornitologové proto prosí obyvatele hlavního města i okolí, aby jim pomohli tyto ptáky sečíst. „Pokud v této hnízdní sezóně potkáte ve středních Čechách nebo v Praze labutě, zapište vaše pozorování do naší databáze na webu birds.cz,“ nabádá Pavel Bergmann z České společnosti ornitologické.

Nejcennější jsou podle něj záznamy, které lidé učiní právě nyní, tedy v první polovině června. „Uvítáme ale každé pozorování z období od května do srpna,“ podotýká.

Labutě totiž podle něj dokážou překvapit, mnohdy obsadí i taková místa, která jsou stranou ornitologického zájmu. Například malé návesní rybníčky, polabské tůně či bezejmenné vodní plochy v polích. Některé páry proto mohou uniknout pozornosti. 


Doporučujeme: Proč nekrmit labutě rohlíkem? Mohou kvůli tomu přijít až o křídlo


Foto: Pixabay

„Při sčítání zjišťujeme hlavně počet párů a jejich mláďat, oceníme ale i jakoukoliv poznámku a fotografii. Smysl mají i záznamy labutí na již známých hnízdištích, protože nám alespoň pomůžou odhalit další detaily z hnízdní biologie druhu. Třeba to, jaké jsou ztráty mláďat v čase,“ uvádí dál ornitolog.

Oblíbené vodní plochy

K nejdůležitějším pražským lokalitám, které labutě obvykle obývají, patří vodní plochy v Kyjích, Počernicích, Krči, Hostivaři, Kunraticích a Šeberově. Labutě ale mají rády i soustavy rybníků u Hostivic a Litovic. „Z tekoucích řek je to pražský úsek Vltavy a Berounky,“ přibližuje dál Pavel Bergmann.


Zdroj: Česká společnost ornitologická.

Text a úvodní foto: Veronika Rodriguez
Video: Veronika Rodriguez