Překvapivé zjištění: pijavice na své oběti skáčou. Podívejte se

Napřímí se, napne všechny svaly a skočí. Možná i na hostitele, do kterého se pak s chutí zakousne. Řeč je o suchozemské pijavici rodu Chtonobdella, která žije v madagaskarských deštných pralesích. Vědci nyní doložili, že dokáže plachtit vzduchem. Její akrobatické kousky dokonce zvěčnili i na videu.

„Je to fascinující. Pijavice se chová jako kobra při útoku – před skokem se lehce zakloní a pak vystartuje vpřed,“ popisuje své záběry Mai Fahmyová z americké Fordhamské univerzity. Parazita to sice podle ní stojí nemalé úsilí, přesto dokáže tento pohyb zopakovat nejméně třikrát za sebou. Podle vědkyně to jednou provždy zpochybňuje dosavadní představy o tom, jak se tyto pijavice dostávají ke svým obětem.



Foto: Peter Woodard / Wikimedia Commons / CC BY-SA 0.0

Teoreticky je podle ní možné, že je zvládají samy aktivně vyhledat. Vlastními silami se k nim umějí i vymrštit. „Video sice ukazuje jen to, jak pijavice skáče z jednoho listu na druhý, i to ale nabourává dosavadní tvrzení, že ničeho podobného schopny nejsou. A že na hostitele jenom pasivně padají ze stromů,“ uvedla badatelka. 

Konec zpochybňování

Debata o tom, jestli mohou suchozemské pijavice skákat na své oběti, se totiž vede bezmála 130 let. Doposud ale nikdo nepředložil pádné důkazy, které by takové chování parazitů dokumentovaly. Většina odborníků proto schopnost pijavic aktivně vyhledávat svou kořist odmítala.

Záběry, které vyšly tento týden v prestižním magazínu Biotropica, ale pohled na všechny suchozemské pijavice mění. 


Co víte o parazitech? Zkuste si náš kvíz:


Zdroje: magazínu Biotropica a magazín Science.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Doug Beckers / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
Video: Mai Fahmyová / Biotropica