Přežil střelbu i zranění. Seznamte se s celebritou pražské zoo Anahitou

Nyní už je mladý sup mrchožravý jménem Anahita v bezpečí: stal se celebritou pražské zoo. Život se s ním ale nemazlil.

Jen co vylétl z hnízda a vydal se do teplých krajin, někdo ho postřelil. Ekologům se Anahitu podařilo zachránit doslova za minutu dvanáct. Navíc jen díky vysílačce, kterou měl naštěstí na těle.

„Signál ztichl už šestý den cesty. Stalo se tak v západní části pohoří Mount Lebanon, tedy asi pětadvacet kilometrů jihovýchodně od Bejrútu,“ uvádějí o supovi, který putoval z bulharských Rodop do Afriky, pracovníci Společnosti na ochranu přírody Libanonu (SPNL).

Šéf tamní protipytlácké jednotky Adonis Khatib okamžitě věděl, že je zle. Dravci jsou totiž ve Středomoří častým terčem lovců. Podle nedávného odhadu organizace BirdLife International je na tomto území každoročně nelegálně zabito až 25 milionů ptáků. Velké procento tvoří právě vzácní dravci.


Doporučujeme: Zhasněte světlo! Zachráníte tím ptáky


Ilustrační foto: Norbert Potensky / Wikimedia Commons / CC-1.0

Adonis Khatib se proto vydal Anahitu hledat. A našel ho. „Bohužel se potácel mezi životem a smrtí. Měl ošklivě zlomené křídlo a v těle třináct broků,“ popsal jeho stav. O ptáka se snažil postarat mladý muž, který na supa krátce předtím náhodou narazil. „Pokoušel se ho nakrmit hadem,“ dodává Adonis Khatib.

Ochranáři si od něj ptáka převzali a zahájili léčbu. Po několika měsících ho dostali z nejhoršího. Do volné přírody už ho ale vypustit nešlo – zranění byla tak velká, že sup nikdy nebude létat. Rozhodli se ho proto převézt do pražské zoo.

Létat už nebude

„Nyní je Anahita konečně u nás. Snad se uzdraví a alespoň jeho potomci se jednou vrátí do přírody,“ potvrzuje na webu pražské zoo její ředitel Miroslav Bobek.

A podotýká, že teď ošetřovatele čeká určení jeho pohlaví. „Tento sup mrchožravý totiž sice dostal ženské jméno podle zarathuštrické a perské bohyně, ve skutečnosti však není známo, zda jde o samičku nebo samečka. To budeme muset teprve zjistit my v Praze,“ vysvětlil.


Doporučujeme: Sloupy elektrického napětí: pro dravce pohroma, pro jiná zvířata ráj


Holubí skály v Raouche v Bejrútu. Foto: Heretiq / Wikimedia Commons / CC-2.5

Společnost na ochranu přírody Libanonu (SPNL) se mezitím snaží o potlačení nezákonného lovu ptáků. Libanon totiž leží na jedné z nejdůležitějších migračních tras mezi Evropou, Asií a Afrikou, takže tudy každoročně proletí miliony stěhovavých ptáků.

Velké množství z nich ale do cíle nedorazí. Některé zastřelí lovci, další ptáci se otráví. Část zahyne i kvůli nezabezpečeným sloupům elektrického napětí. „Pokud bychom přepočetli všechny uhynulé ptáky na kilometr čtvereční, zjistili bychom, že se Libanon řadí na třetí nejhorší místo ve Středomoří. Hůř už jsou na tom jen Malta a Kypr,“ pokračují pracovníci z SPNL.

Spojili se proto s dalšími evropskými organizacemi a snaží se alespoň části těchto ztrát zabránit. Třeba v roce 2004 se jim díky velkému tlaku podařilo přesvědčit místní zákonodárce, aby schválili zákon, který zakazuje lov pro zábavu. „Před třemi lety se ho začalo dařit i vymáhat – úřady začaly konečně lovce ve větším měřítku stíhat a trestat,“ uvádějí. „Přesto neustáváme. Se zabíjením zvířat a nelegálnímu obchodem bojujeme dál,“ uzavírají ochranáři.


Zdroje: Společnost na ochranu přírody Libanonu (SPNL) , ZOO Praha.

Text: Michaela Sykorová
Úvodní foto je ilustrační: Manfred Werner / Wikimedia Commons / CC-1.2