Proč se datlům nikdy nezasekne zobák ve stromě? Vědci našli odpověď
UVNITŘ VIDEO. Zatlučte hřebík do stromu a zasekne se. Tak proč se něco podobného nestane i ostrým zobákům datlů? S odpovědí na tuto otázku si vědci lámali hlavy celá léta. Teď konečně znají odpověď.
Natočili totiž dva datly černé, jak se snaží vyklovat z kmene stromu lýkožrouty. Použili přitom vysokorychlostní kameru, která dokáže pořídit až padesát snímků za sekundu. Záběry potom prozkoumali, zaměřili se hlavně na pohyb zobáku.
A zjistili následující: „Celé tajemství tkví v tom, že se horní a dolní části zobáku pohybují na sobě nezávisle,“ shrnuje zjištění Sam Van Wassenbergh, který se na Antverpské univerzitě specializuje na biomechaniku.
Doporučujeme: Některé ryby jsou nezničitelné. Jejich jikry přežijí i cestu trávicím ústrojím ptáků
Jakmile hrot zobáku prorazí kmen stromu, hlava ptáka se podle něj lehce pootočí. Horní část zobáku se současně zvedne a uhne opačným směrem. „Tím se vytvoří skulinka. Datel proto může zobák z díry v kmeni znovu bez problémů vytáhnout,“ popsal ptačí metodu Sam Van Wassenbergh. To všechno se přitom odehraje za pouhých dvacet milisekund. (Pohyb datla názorně ukazuje video na konci článku.)
Vědci si až doposud mysleli, že jsou obě části datlího zobáčku přirostlé k lebce napevno – a to právě proto, aby ptáci mohli silně udeřit do tvrdého povrchu. „Ve skutečnosti jsou ale obě čelisti pohyblivé,“ uvedli na webu Společnosti pro integrační a srovnávací biologii (SICB).
Nerozbijí si ani hlavu
Vědce fascinovaly schopnosti datlů už v minulosti. Zkoumali třeba, jak to datlové dělají, že přežijí tak prudké nárazy hlavou do stromu. Tito ptáci totiž dokážou při úderu vyvinout sílu až 1400 G. To je něco, co by jiným zvířatům či lidem způsobilo silný otřes mozku. Nebo by jim to mozek dokonce nenávratně poškodilo. Třeba lidem ke zranění stačí náraz silný jen 60 G. Tedy dvacetkrát menší.
Vědci proto začali datly studovat. A zjistili zajímavé věci: „Datlové mají třeba úplně jiné chemické složení a hustotu lebečních kostí než jiní ptáci. Našli jsme v nich daleko vyšší koncentrace minerálů, díky čemuž je lebka výrazně tužší a silnější,“ uvedla Joanna McKittricková z Kalifornské univerzity v San Diegu.
Lebeční kost datlů je navíc extrémně tenká a najde se v ní mnohem méně mozkomíšní tekutiny. „Díky tomu je v ní mozek datlů lépe fixován. Jinak řečeno: drží na místě i při silných nárazech,“ vysvětluje badatelka a pro ilustraci doplňuje: „Je to jako když uvaříte vejce natvrdo. V takovém vejci bude žloutek držet také lépe na místě a nepoškodí se. Naopak v syrovém vejci se bude žloutek při nárazu ve skořápce pohybovat.“ O výzkumu informovat před třemi lety magazín ScienceAlert.
Chcete vidět, jak datel používá svůj zobák? Podívejte se na video, které vědci pořídili:
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Alastair Rae, Wikimedia Commons
Video: Science a Society for Integrative and Comparative Biology