Psi se budou běžně dožívat dvaceti let, říká genetik Evžen Korec. Našel čtyři geny, které to zajistí

Psi se budou běžně dožívat i dvaceti let, je přesvědčený Evžen Korec – vystudovaný genetik a majitel chovatelské stanice psů Cane Corso. Spolu se svým týmem totiž našel geny, které jejich dlouhověkost zajistí. Jsou čtyři a poprvé je popsali právě čeští odborníci.

„Naše studie hledala geny spojené s dlouhověkostí u čistokrevných psů Cane corso – tedy u velkého plemena, které se v průměru dožívá jen 9,29 let,“ uvádějí vědci v prestižním magazínu BMC Veterinary Research. To je skoro o třetinu méně, než tomu bývá u malých psů, jako jsou třeba teriéři nebo kokršpanělé.

Věk dožití by přitom mohl být i u velkých plemen vyšší. Stačilo by zmírnit vliv některých genetických poruch. „Kratší délka života je totiž často způsobena právě dědičnými chorobami, jako je dysplazie kyčelního kloubu, rakovina nebo srdeční a urologická onemocnění,“ uvádějí dále čeští badatelé. Naopak malé psy podle nich kosí spíš infekce nebo nemoci trávicího traktu.

Ostatně dědičnost hraje obrovskou roli také v délce života lidí – ovlivňuje ji až z 35 procent.

Co tedy čeští vědci zjistili? Na to jsme se zeptali právě vedoucího výzkumné skupiny Evžena Korce.

Budou se psi skutečně jednou běžně dožívat dvaceti let?
Ano. Domnívám se, že psi by se v budoucnu mohli běžně dožívat i více než dvaceti let. V procesu křížení by se totiž mohly využít geny, které s dlouhověkostí psů souvisejí a které poprvé na světě popsala naše výzkumná skupina ze ZOO Tábor ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Půjde to u všech plemen? 
Dlouhověcí jedinci by se skutečně mohli vyšlechtit cíleným křížením u všech plemen. Větší šanci na vysoký věk ale vždy budou mít spíš malá plemena psů, která se již nyní vyššího věku dožívají. 

Kdy to bude? 
Dle mého odhadu bude proces cíleného křížení a šlechtění trvat minimálně deset let. 

Foto: Freepik

Na čem vůbec dlouhověkost psů závisí? Na co jste při svém výzkumu přišli?
Dlouhověkost ovlivňuje velký počet faktorů. Velmi významný faktor ale představují genetické předpoklady.  V našem výzkumu jsme poprvé na světě objevili geny, které souvisí s dlouhověkostí u psů plemene Cane corso.  Tyto geny lze nyní využít jako selekční nástroj pro nalezení dlouhověkých psů. Křížením dlouhověkých psů pak mohou vzniknout dlouhověké linie.

Jak dlouho váš výzkum trval?
Zhruba tři roky.

Budete v něm nadále pokračovat? Co ještě máte v plánu?
Budeme. Náš tým chce nyní ověřit, zda se geny, které jsme našli u Cane corso, vyskytují i u dalších plemen psů. Poté chceme také vyšlechtit dlouhověké linie u plemene Cane corso a eventuálně i u dalších plemen psů.


Doporučujeme: I taková banalita jako barva srsti ovlivní zdraví psa. Je na tom hůř světlý, nebo tmavý?


Zdroj: magazín BMC Veterinary Research.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: archiv Evžena Korce