Psích cukrovkářů skokově přibývá. Víte, proč většina z nich onemocní v zimě?

Choďte se psem často na slunce, nabádají veterináři. V zimních měsících, kdy se slunečného svitu nedostává, mu zase přidávejte do krmiva vitamín D. Jinak riskujete, že mazlíček onemocní cukrovkou. Právě nedostatek slunce a tohoto vitamínu totiž k rozvoji diabetu přispívají.

Zjistili to vědci z Pensylvánské univerzity, když si prošli záznamy 960 psích cukrovkářů. Zjistili díky nim, že se s diabetem častěji potýkají právě psi ze severních oblastí, kde svítí málo slunce. Až 46 procent psích pacientů pocházelo právě z těchto chladných míst.

Naopak v jižních a středních částech Spojených států byl podíl takto nemocných mazlíčků poloviční – pohyboval se od 15 do 27 procent. „Dalo by se říct, že čím severněji pes žil, tím častěji se u něj diabetes objevoval. Vůbec největší procento takto nemocných zvířat jsme napočítali v nejsevernějších státech Ameriky, kde panuje opravdu chladné počasí,“ potvrdila Rebecka Hessová – specialistka na interní veterinární medicínu a hlavní autorka studie publikované v magazínu Plos One.


Doporučujeme: Trpí váš pes cukrovkou? Můžete jí onemocnět i vy


Foto: Freepik

V zimě také veterináři cukrovku častěji odhalovali. „Ze 669 psích pacientů, u kterých známe i datum stanovení diagnózy, mělo 33 procent cukrovku objevenou v chladných měsících. Příznaky této choroby se zjevně ozývají právě v období bez slunce, které je největším zdrojem vitamínu D,“ pokračuje Rebecka Hessová. Na jaře či v létě naopak zvěrolékaři diabetes zjistili u čtvrtiny psů a na podzim jen u 19 procent zvířat.

Stejné míry a váhy

Podle veterinářky to jednoznačně dokládá, že cukrovka souvisí s nedostatečným slunečním svitem a nízkým přísunem vitamínu D. „Krmením to nebude, protože většina chovatelů servírovala svým psům komerčně dostupné granule, jejichž složení je naprosto stejné ve všech koutech země a ve všech ročních obdobích,“ uvádí Rebecka Hessová.

Psi měli také přibližně stejné míry a váhy – podle veterinářky proto za diabetem nestála kila navíc. „Je to extrémně zajímavé zjištění, protože u lidí už se o této souvislosti mluví několik let. U psů ale nikdy nikdo spojitost diabetu a nedostatku vitamínu D nezkoumal,“ dodává. Do budoucna se chce tomuto tématu ještě věnovat. 


Doporučujeme: Obezita zkracuje psí život až o 2,5 roku. Kterým plemenům škodí nejvíc?


Foto: Freepik

V humánní medicíně už se o vitamínu D jako léku budoucnosti mluví léta. Debatu rozpoutala mimo jiné studie doktorky Sue Kyung Parkové z korejské Státní univerzity v Soulu. Právě ona totiž mechanismus vzniku diabetu vlivem nedostatku vitamínu D popsala. 

U člověka je souvislost známá léta

Uvedla, že tento vitamín dokáže zabránit rozkladu pankreatických buněk, které vylučují inzulin. „Lidé, kteří mají nízkou hladinu vitamínu D v krvi, proto opravdu daleko častěji trpívají diabetem,“ řekla poté britskému serveru Daily Mail a dodala: „Třeba ti, u kterých jsme naměřili méně než 30 nanogramů tohoto vitamínu na mililitr krve, měli riziko výskytu cukrovky až třetinové. Naopak pokud byla hladina vitamínu u člověka vyšší než 50 nanogramů, riziko této choroby se snížilo na pětinu.“

Její tým to vypozoroval při rozsáhlé studii, na které pracoval dlouhých dvanáct let. Do výzkumu zapojil celkem 903 zdravých dobrovolníků, u kterých pravidelně sledoval nejenom hladinu glukózy, ale právě také vitamínu D.  Šlo většinou o bělochy žijící v oblasti jižní Kalifornie.


Doporučujeme: Každá dvoustá kočka trpí cukrovkou. Třetinu z nich majitelé utratí


Foto: Unsplash

Podle dalších studií dokáže vitamín D také opravovat drobná poškození cév. Kromě toho stimuluje produkci kyseliny dusičné, která se podílí na regulaci průtoku krve a prevenci vzniku sraženin. Rovněž prý snižuje „vnitřní stres“ v kardiovaskulárním systému, takže zabrání infarktu.

„Neznám mnoho způsobů, jak přirozenou cestou obnovit buňky kardiovaskulárního systému, které už jsou nějak poškozené. Vitamín D to ale zjevně dokáže. Nabízí se tak jako levný a efektivní lék,“ řekl k tomu profesor Tadeusz Malinski z Ohio University v USA.

Život na pohovce i nevhodná strava

Cukrovkou trpí asi čtyři procenta psů a jejich počet stále roste. Podle veterinářů za to mohou z velké části jejich majitelé, kteří svému mazlíčkovi nedopřejí dostatek pohybu. Na vině může být i nevhodná strava.

„Vedle toho může hrát roli i to, že zvířata žijí nesrovnatelně déle než dřív. Třeba pes se dnes dožívá v průměru 12,5 roku,“ řekl už dříve Zvířecím zprávám profesor Miroslav Svoboda z Kliniky chorob psů a koček při brněnské Veterinární a farmaceutické univerzitě.

Podle šéfky veterinární komory Petry Šinové se může v cukrovku zvrhnout i hárání fen, neboť pohlavní hormony blokují funkci inzulinu. „Pokud se to stane, mluvíme o fyziologické cukrovce a fenka se kvůli tomu musí terapeuticky vykastrovat,“ říká veterinářka. 


Zdroje: magazín Plos One, server Daily Mail, BMJ, International Journal of Nanomedicine.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay