Samička ostnáka si to dovede zařídit: pořídí si harém samečků, kteří pak sedí na vejcích

V rodinách těchto ptáků je všechno naruby: tatínkové sedí poctivě na vejcích a starají se o mláďata, zatímco maminky si lítají v oblacích a nahánějí hrůzu predátorům. A co víc, harém si vydržují právě samičky. Nikoliv samečkové. Řeč je o ptácích, kterým se říká ostnáci bažantí.

„Harém, který si samička založí, většinou zahrnuje sedm až deset manželů. Všichni se starají o svou vlastní snůšku,“ popisuje neobvyklé uspořádání rodičovských rolí profesor zoologie Sarath Kotagama z University of Colombo na Srí Lance.

Harmonické vztahy ale v početné rodině nepanují. Mezi samečky je obrovská rivalita. Jak nyní vědec popsal v magazínu BioOne Complete, otcové se mezi sebou dokážou poprat až do krve. „Každý z nich si totiž uvnitř manželčina teritoria chrání svůj vlastní prostor. O ten průběžně soutěží a bojuje. Jiné jedince stejného druhu na něm nesnese,“ uvádí Sarath Kotagama 


Doporučujeme: Aligátoři jsou mazaní lovci. Na svou kořist chystají důmyslné pasti


Všiml si toho, když se svým týmem studoval devět různých skupin těchto mokřadních ptáků v rezervaci Anawilundawa na Srí Lance. Vědci sledovali, jak se ostnáci chovají při námluvách, rozmnožování a výchově mláďat. Zajímala je i jejich obranná strategie.

„Je hodně zvláštní, jak se tito ptáci od jiných druhů liší,“ uvádí další spoluautor studie Chandima Fernando a pokračuje: „Otcové hlídají svá mláďata hlavně před dalšími samečky ostnáků – a to tak, že je schovají pod křídla a zmizí s nimi do nejbližšího úkrytu. Naopak matky střeží rodinu hlavně před nebezpečnými predátory a dělají to ze vzduchu.“ 

Ostnáci se tak podle něj snaží zachránit a odchovat co největších počet mláďat. Obrovské procento z nich se totiž dospělosti vůbec nedožije. „Je to dáno tím, že tito ptáci hnízdí v otevřeném prostoru – na plovoucí vegetaci s nulovou možností úkrytu,“ vysvětluje Chandima Fernando. Predátorů, kteří si chtějí na vejcích či mláďatech pochutnat, je přitom v mokřadech hodně.



Zdroje: magazín BioOne Complete, web CanadianPharmacieSpreshd.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Charles J. Sharp / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0