Seznamte se s Rambem. Na Ukrajině ho zasáhl šrapnel, teď pomáhá maďarské policii
Německý ovčák, kterého potrhal při raketovém útoku v rodném Charkově šrapnel, podstoupil náročnou operaci. Ta mu zachránila život. Dnes pomáhá maďarským policistům.
Jsou mu teprve tři roky, přesto by jeho život vydal na román. O rodinu ho nejprve připravila válka, jeho majitelé zřejmě zahynuli při bombardování rodného Charkova. Německý ovčák Rambo se proto bezcílně potuloval zničenými ulicemi a sám si hledal něco na zub.
Pak se ho ale ujala skupina ukrajinských vojáků, kteří ho vzali s sebou do krytů. Chvíli to vypadalo, že s nimi našel nový domov. Jenomže místo toho přišla další rána: psa při jednom z raketových útoků zranil šrapnel. „Utrhl mu kus pravé strany obličeje a odlomil část lebky. Poranil mu rovněž čelist a zmrzačil jedno ucho,“ popisuje děsivé následky útoku Violetta Kovács, která vede maďarskou organizaci zaměřenou na záchranu německých ovčáků, jež se o Ramba chvíli starala. Psí život visel na vlásku.
Osud naštěstí opět zasáhl. Zvíře na frontě našli zdravotníci, kteří spěchali na pomoc zraněným vojákům. Převezli ho do bezpečí a pokusili se o jeho záchranu. „Rambo prodělal dvě náročné operace, při kterých mu veterináři zdeformovanou hlavu zrekonstruovali. Jedna se konala ještě na Ukrajině, další už byla tady v Maďarsku,“ přibližuje Violetta Kovács. Utržené ucho mu sice doktoři nezachránili, stejně jako část zubů, pes ale přežil.
Doporučujeme: Rakovina ho připravila o čenich. Při operaci dostal nový. Podívejte se, jak je Marley šťastný
Následovala několikaměsíční rehabilitace v našem centru a pak výcvik. „Při tom jsme Ramba zvykali na společnost jiných psů a také na povely v novém jazyce,“ pokračuje Kovács. Když bylo hotovo, nabídla její organizace uzdraveného psa k adopci. Jenomže zvíře bez ucha dlouho nikdo nechtěl. „A to přesto, že to je nesmírně přátelský pes s obrovskou náklonností k dětem,“ říká šéfka útulku pro německé ovčáky.
Pes, který učí děti respektu
Nakonec ale sympaťák Rambo přece jen nový domov našel. Jeho pohnutý příběh totiž zaujal dva členy budapešťské městské policie – podplukovníka Gyulu Deskóa a podplukovnici Márii Stein. „Když jsme viděli fotky Ramba a přečetli si jeho příběh, měli jsme jasno. Ten pes si novou šanci zaslouží,“ shodují se. Vzali si huňatého čtyřnožce na stanici a začali s ním pracovat. Využili přitom právě jeho nesmírných sympatií k dětem. Rozhodli se z něj udělat terapeutického a komunitního psa.
Doporučujeme: Rusové na Ukrajině střílejí psy. I kvůli masu, říká ochránce zvířat
„V rámci programu prevence kriminality s ním chodíme různě do škol a učíme děti toleranci a respektu k odlišnostem. Ukazujeme jim, že i když je někdo trochu jiný, například kvůli tělesnému hendikepu, nemusíme se ho bát. Odlišnost zkrátka není důvodem k tomu, abychom někoho zavrhovali, nebo mu dokonce ubližovali,“ vysvětluje Mária Stein a pokračuje: „Tím se snažíme zabránit šikaně, se kterou jsou v posledních letech ve školách problémy. Rambo jednoduše dětem ukazuje, že i se zraněním lze vést plnohodnotný život a dělat užitečné věci.“
A funguje to. Dobromyslný čtyřnožec bez ucha dokáže děti nadchnout a strhnout. „Kam přijdeme, tam se stane obletovaným miláčkem,“ shodují se policisté. Děti zkrátka vidí, že mu jeho hendikep nikterak nevadí. „Pes je i navzdory tomu, čím si v životě prošel, veselý a otevřený,“ dodává Gyula Deskó, který si Ramba i adoptoval.
Zdroje: facebooková stránka Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK), list Hungary Today, server Magyar Állatvédelem, server ABC News, server Blikk,
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: podplukovník Gyula Deskó s Rambem
Zdroj: Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK)