Sir Paul McCartney: Žádné zvíře nesmí trpět jen kvůli rozmarům lidské krásy

Žádné zvíře by nemělo trpět jen kvůli tomu, že nechceme mít na obličeji vrásky, je přesvědčený člen legendární kapely Beatles Paul McCartney. Podpořil proto evropskou iniciativu, která bojuje proti pokusům na zvířatech. Norma, podle které už se kosmetika na živých tvorech testovat nesměla, je totiž znovu v ohrožení.

„Všichni jsme si mysleli, že bitva skončila a že testy na zvířatech už jsou v Evropě minulostí. Jenomže tomu tak není. Evropská agentura pro chemické látky i nadále požaduje, aby se některé přísady do kosmetiky na živých tvorech testovaly,“ uvedl ve svém prohlášení britský zpěvák, skladatel a producent.

Jen kvůli rozmaru lidí tak podle něj stále trpí tisíce zvířat – od králíků přes krysy, ryby až po psy. „Můžeme to ale zastavit. Žádné zvíře už strádat pro naši krásu nemusí,“ dodal Sir Paul McCartney. A vyzval své fanoušky, aby se k evropské iniciativě proti pokusům na zvířatech rovněž přidali.


Doporučujeme: Video ukazuje bití laboratorních zvířat. Pro týrání nejsou důkazy, uvedly přesto úřady


Foto: Cruelty Free International

Proti pokusům na zvířatech se vyslovili i další umělci, například známý britský komik Ricky Gervais.

V Česku zase iniciativu podpořila herečka Jana Stryková nebo zpěvák Ben Cristovao. „Za kosmetickými, čisticími a farmaceutickými produkty je skryto obrovské utrpení, které pro lepší prodej nemáte vidět. Dnešní vývoj už je sice tak daleko, že toto barbarství potřeba není, přesto se to pro vetší profit stále děje,“ uvedl český zpěvák. Testování na zvířatech je podle něj hlavně byznys, ve kterém se točí miliony eur. 

Testovat se mají i léty ověřené látky

Známé osobnosti se začaly ozývat proto, že se pozvolna hroutí evropský zákaz testování na zvířatech. „Zatímco před lety Evropa přijímala přísné normy, které pokusy na zvířatech zakazovaly, čímž k podobnému kroku inspirovala i řadu dalších zemí světa, dnes je to všechno v ohrožení,“ vysvětluje Anna Bernátková z české organizace Svoboda zvířat.

Evropská chemická agentura (ECHA) by totiž ráda některé pokusy znovu obnovila. Chce je znovu zavést dokonce i u takových látek, které jsou léta používané a považují se za bezpečné.

„Platí to i u takových složek, které se používají výhradně pro kosmetické účely. Pokud tento návrh projde, mohou být znovu krutým testům podrobeny miliony zvířat,“ doplňuje Anna Bernátková. Dnes už přitom podle ní existuje celá řada jiných metod, jak přísady bezpečně otestovat – lze použít třeba buněčné membrány, počítačové modely nebo biočipy. 


Doporučujeme: Krvavý byznys s makaky: tisíce opic končí v odpadkových koších laboratoří


Ochránci zvířat z celé Evropy kvůli tomu uspořádali obří kampaň. Zapojilo se do ní více než sto různých organizací.

V Česku už iniciativu podpořilo asi 80 tisíc lidí, v celé Unii se jich připojilo přes 375 tisíc. Cílem kampaně je podle webu Evropské občanské iniciativy bez pokusů na zvířatech sesbírat alespoň milion podpisů, aby se problémem začala zabývat Evropská komise.

Zákaz pokusů, které by se na zvířatech dělaly kvůli kosmetice a jejím přísadám, platí v Evropě už od roku 2009. Kosmetika testovaná na zvířatech se tady nesmí prodávat od roku 2013. Fakticky se ale pokusy i nadále dělají, protože Evropská chemická agentura (ECHA) vyžaduje testování proto, aby jednotlivé chemické látky zaregistrovala. Nyní by se mělo množství pokusů ještě rozšířit. 


Zdroje: organizace Svoboda zvířat, organizace Peta, server EuroNews, web Evropské občanské iniciativy.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Alamy