Sloni na sebe volají jmény. Stejně jako lidé

Vědci přišli s fascinujícím zjištěním: sloni se navzájem oslovují jmény. Každý chobotnatec má své jedinečné označení, kterým na něj ostatní členové rodiny volají. Definitivně tak padá přesvědčení, že jsou lidé jedinými bytostmi na Zemi, které oplývají podobnou schopností.

Ověřil si to tým badatele Michaela Parda z Coloradské státní univerzity, který zaznamenal a zanalyzoval 625 různých volání slonů ze dvou keňských rezervací – Samburu a Amboseli. Troubení, šumění a dunění, jež vědci zmapovali, pocházelo od 114 divokých chobotnatců. Ti se svými zvuky snažili oslovit 119 společníků. Většinou se jednalo o blízké členy rodiny, méně často o příslušníky spřátelených klanů.

„Některé z těchto projevů se ukázaly být pozdravy. Sloni je často opakovali a používali je především v momentech, kdy se po delším odloučení znovu setkali,“ popisuje výsledky svého výzkumu ekolog Michael Pardo. Sloni navíc tyto zvuky vydávali jen v okamžiku, kdy potřebovali oslovit zcela konkrétního člena rodiny. Všichni příslušníci tlupy se přitom na tohoto chobotnatce obraceli naprosto stejným způsobem.

„Když jsme pak tyto projevy přehráli sedmnácti z těchto slonů, potvrdilo se to. Skutečně na svoje jméno reagovali. Pokud ho uslyšeli, vydali se k našemu reproduktoru a hlasitě na volání odpovídali,“ pokračuje vědec. Jednoznačně to podle něj ukazuje, že lidé nejsou jedinými tvory na světě, kteří podobný způsob komunikace používají.


Doporučujeme: Jedny jsou stydlivé, další ukecané. Krávy si povídají o jídle, pocitech i sexu


Foto: Pixabay

U jiných zvířat se ale prozatím taková schopnost neprokázala. Vědci sice v minulosti popsali, že se určitým způsobem oslovují i delfíni nebo papoušci, ti ale nepoužívají abstraktní jména. Volají na sebe tak, že napodobují zvláštní projev dotyčného druha. Ten pak díky tomu pochopí, že je vzkaz určený právě jemu.

„Delfíni a papoušci se nepojmenovávají abstraktními hlasovými nálepkami, které by patřily jenom jednomu konkrétnímu jedinci a nic dalšího by neznamenaly. Sloni ano. Sloní jména vznikají podobně jako ta lidská – jsou to specifická označení,“ tvrdí Michael Pardo. Výsledky jeho výzkumu ale teprve čekají na recenzní řízení, takže prozatím vyšly jen v předtisku na portálu bioRxiv.

Chodidly vnímají vibrace

Sloni mají nesmírně pestrý rejstřík hlasové komunikace. Nejenomže troubí a funí, dokážou rovněž vytvářet nízkofrekvenční zvuky. Ty mohou být slyšitelné i na obrovské vzdálenosti, podle vědců je chobotnatci zaznamenají po šesti kilometrech. Tato schopnost je jim užitečná třeba ve chvíli, kdy se jeden z členů rodiny nečekaně oddělil od stáda a potřebuje se vrátit. Samcům také pomáhá najít vhodnou nevěstu.

Extrémně zajímavá je i jejich schopnost komunikovat prostřednictvím seismických vln, které se šíří po zemi. Sloni dokážou tyto vibrace vnímat svými měkkými chodidly. Nepřekvapí je proto ani nevlídné počasí a zhoršené atmosférické podmínky, i za takové situace se spolu domluví.



Zdroje: portál bioRxiv, přednáška ekologa Michaela Parda, list Diario Popular, Pfyz.Org.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay