Štěněti samovolně dorostla čelist, o kterou přišlo kvůli rakovině. Jde o první případ svého druhu
Tříměsíčnímu štěněti francouzského buldočka sama dorostla čelist, kterou mu museli veterináři odstranit kvůli rakovině. Jde o vůbec první případ svého druhu u psa.
Původně měl podstoupit „jen“ operaci rozštěpu patra. Narodil se totiž s vrozenou vadou, při které mu správně nenarostla horní čelist. Tříměsíčnímu buldočkovi Tysonovi se proto dostávala do nosu potrava. Ta mu mohla v dutinách zahnívat a způsobovat hnisavé záněty.
Jenomže když se pes ocitl na operačním sále, objevili mu veterináři ještě jeden problém. Mnohem větší. Kromě poškozeného čumáku prorůstal Tysonovou dolní čelistí i zhoubný nádor. „Šlo o spinocelulární karcinom, což je druhý nejčastější tumor dutiny ústní u psů,“ popsala veterinářka z americké Cornellovy univerzity Alexandra Wrightová. Tumor se podle ní „uhnízdil“ u levých dolních stoliček a ohrožoval štěněcí život.
Její tým proto pejskovi část dolní čelisti odebral. S majiteli se pak domluvil na dalším postupu: veterináři předpokládali, že budou muset štěněti poškozenou část tlamičky zrekonstruovat. Tysona si kvůli tomu pozvali na kliniku za osm týdnů.
Doporučujeme: Rakovina psa připravila o čenich. Při unikátní operaci ale dostal nový
Jenomže když se pes na smluvený zákrok dostavil, čekalo na veterináře obrovské překvapení. Zjistili, že malému Tysonovi čelist dorostla. A to úplně sama. „Obnovila se navíc v celé své původní délce. Něco takového jsme ještě nikdy neviděli,“ přiznala Wrightová.
V magazínu Frontiers in Veterinary Science pak vysvětlila, že se čelist mohla zregenerovat pravděpodobně proto, že se jejímu týmu podařilo zachovat během operace velké množství periostu. To je tenká blána, která pokrývá povrch kostí. Protože zahrnuje velmi hustou síť cév, nervů a buněk, pomáhá kostem při růstu a hojení.
Nová čelist, nový život
„Právě to zřejmě sehrálo klíčovou roli. Tím, že jsme tumor odhalili v raném stádiu, štěně bylo teprve ve vývinu a současně jsme mu nemuseli brát čelist celou, mohla se díky periostu obnovit,“ uvedla veterinářka. Podotkla, že podobný jev už lékaři zaznamenali u lidských miminek. „U psa ale doposud nikdo nic takového nezdokumentoval,“ dodala.
Tyson se nyní zotavuje, podle jeho majitelky Melissy Forsythové mu to jde velmi dobře. „Chybí mu sice některé zuby a kvůli operaci rozštěpu ještě nemůže žvýkat tvrdé hračky, nevypadá ale, že by mu to vadilo. Rád si hraje a vypadá u toho spokojeně,“ řekla. Podle veterinářů ani nic nenasvědčuje tomu, že by se psovi rakovina znovu vrátila.
Zdroje: Cornell University – College of Veterinary Medicine a magazín Frontiers in Veterinary Science.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Cornell University College of Veterinary Medicine’s Dentistry and Oral Surgery Service