Svérázné námluvy. Podívejte se, jak žirafí samec loví svou vyvolenou

Žirafí samci jsou tak trochu nezdvořáci. Podívejte se, jak si počínají při námluvách. 

Žádná zbytečná romantika a dvoření. Když chce žirafí samec založit rodinu, tak jen dloubne do nejbližší samice. Pak už jen čeká, co z toho bude. Pokud je slečna ke kopulaci svolná, rozkročí se a vypustí trochu moči. Ta ženichovi napoví, jak je to s její plodností – samec tekutinu ochutná a rozpozná, jestli je samice v říji. Když shledá, že je všechno v pořádku, zahájí akci. I ta je velmi strohá a rychlá. Za pár minut je po lásce.

Vědcům ale dlouho vrtalo hlavou, proč je žirafí samec při rituálu tak neotesaný. Tedy proč svou milou ponouká, aby mu moč naservírovala až na jazyk. „Samci dalších zvířat, jako jsou antilopy, gazely nebo impaly, si totiž moč očichají a ochutnají přímo na zemi. Samici tím absolutně neobtěžují,“ říká veterinářka Lynette Hartová z Kalifornské univerzity.


Doporučujeme: Pro své mrtvé truchlí i zvířata. Straky jim nosí dokonce „věnce“


Foto: Katherine Kerlin / UC Davis News and Media Relations

Rozhodla se proto, že tuto záhadu rozluští. Vydala se do národního parku Etosha v Namibii a několik let tam žirafy zkoumala. Mapovala jejich chování, pořizovala fotky a točila videa. A nyní konečně přichází s vysvětlením: žirafy se zkrátka nerady ohýbají až k zemi.

„Pro žirafy je ohýbání nesmírně nepříjemné a nebezpečné. Jejich krk je totiž dlouhý a těžký, špatně se s ním manipuluje,“ popisuje svá zjištění veterinářka Lynette Hartová. 

Radši budu nezdvořák, než večeře

Zatímco při hledání potravy v korunách stromů je jim výborným pomocníkem, v pozici se sklopenou hlavou jim život spíš komplikuje. Stávají se kvůli němu dokonce extrémně zranitelnými. „Musejí totiž doširoka roztáhnout přední nohy, což je obrovsky znevýhodňuje. Pokud by je v tu chvíli napadl lev, jen těžko se znovu napřímí a utečou,“ dodává Lynette Hartová.

Samci tedy vyhodnotili situaci jasně: raději na chvíli odhodíme gentlemanství a neurvale pobídneme partnerky k močení, než abychom se stali lví večeří.Zdroje: magazín Animals a magazín Science Alert.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik