Tady nemáš co dělat, hybaj ven! Fotografka natočila dramatický souboj mezi ptáky. Podívejte se

Původně si myslela, že datel jenom vyklízí hnízdo. „Ale chyba lávky, byla to rvačka,“ popisuje své týden staré záběry americká fotografka Emily Tornga. Datel červenohlavý na nich vyhání ze svého domova drzého vetřelce. A nebere si servítky. Invazivního špačka obecného popadl za peří a pořádně ho ztrestal.

„Nikdy předtím jsem nic podobného neviděla. Hnízdní kolonii datlů přitom pozoruju celkem často,“ dodala Emily Tornga, která video pořídila v Michiganu. Datel si podle ní svůj domov z uchránil.Špačci obecní jsou v Severní Americe invazivním druhem. „Poprvé se objevili v newyorském Central Parku, kam je v roce 1890 vypustili milovníci Williama Shakespeara. Chtěli zdejší život obohatit o všechny druhy ptáků, kteří vystupují v díle tohoto dramatika,“ přibližuje fotografka a amatérská ornitoložka. Konkrétně špaček se představil ve hře Král Jindřich IV.

Jenomže zatímco v dramatu má jenom nevinnou roli, v Americe špaček způsobil doslova katastrofu. Je to totiž velmi přizpůsobivý a současně agresivní pták. Nebojí se útočit na ostatní opeřence a plenit jejich hnízda. „Zrovna pro datly jsou špačci obrovským problémem,“ upozorňuje Tornga. Oba druhy se podle ní dostávají do křížku poměrně často. „Jsem proto ráda, že si zrovna tento datlí odvážlivec nenechal nic líbit a nestoudného vetřelce bez milosti vyhnal,“ uzavřela. 


Jak zní špaček a datel z videa? Poslechněte si je:

Špaček obecný. Zdroj: James Lambert, XC822145 /www.xeno-canto.org/822145

 

Datel červenohlavý. Zdroj: Bobby Wilcox, XC818871 /www.xeno-canto.org/818871


Zdroje: instagramový profil Emily Tornga a organizace Sparrow Appreciation Society.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Wildreturn / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
Video: Emily Tornga