Vrací nohy ochrnutým zvířatům. Sám je invalida. Díky Janu Jiránkovi znovu běhají psi i koroptve

Pryč jsou časy, kdy znamenala ztráta tlapky konec běhání. Český designér Jan Jiránek navrhuje vozíky, ortézy a protézy pro zvířata. Poté je tiskne na 3D tiskárně. Díky této výrobní technologii umí přizpůsobit zdravotní pomůcku každému mazlíčkovi přesně podle jeho potřeb.

Původně to vypadalo, že se jeho životem stanou motorky. Jana Jiránka bavilo nejenom prohánět stroje po silnicích, ale také je opravovat. Jenomže pak nastal prudký zvrat: autonehoda posadila Jana na vozík. „Nezbývalo než si najít jiného koníčka a hlavně jiný způsob obživy. Vždycky jsem byl výtvarně zdatný, a tak jsem skloubil strojařské schopnosti se svým talentem a je ze mě designer,“ vzpomíná na zlomové období života muž.

Jan začal navrhovat ortézy a vozíčky pro zvířata. Spojil tak svůj životní úděl s jinou osudovou láskou – domácími mazlíčky. Má totiž kocoura Karla. „Protože mám rád zvířata a současně vím, co vozíčkáři zhruba potřebují, začal jsem modelovat první pomůcky pro handicapované psy a kočky. Ortézy vytvářím zpravidla na míru, vozíčky už jsou víceméně jednotné – vyvinul jsem tři základní velikosti, které se dají nastavit podle potřeb daného zvířátka,“ popisuje svou práci muž.


Doporučujeme: Slonici Moshu zmrzačila nášlapná mina, veterináři jí vyrobili protézu


Foto: Jan Jiránek

Jakmile jsou pomůcky vymodelované, vyrobí se na 3D tiskárně. Malý vozík je takřka celoplastový, u větších variant je to kombinace plastu a hliníkových profilů. Sedlo a opěrka nohou mají měkkou výstelku. „Je kouzelné, jak pes posazený do vozíku okamžitě pozná, na co to je, a začne s obrovskou radostí běhat. A to nejenom po cestách, ale zvládají i terén, obrubníky či schody,“ doplňuje designér.

Ortéza musí dokonale padnout

Pro pomůcky vyráběné na míru se zase podle něj osvědčily technologie „práškového 3D tisku“ – na tiskové desce se rozprostře materiál v práškové formě, který se pak po jednotlivých vrstvách speče a vytvrdí. Při tisku Jan Jiránek spolupracuje s technologickou společností 3Dees Industries.

Své protézy a ortézy přitom neustále vylepšuje – tak, aby pomůcky dokonale padly. Třeba nyní zavádí nový způsob skenování tlapek, při kterém majitelé zvířat nemusejí své mazlíčky držet tak dlouho v klidu. To je totiž podle designéra nesmírně složité. „Zvířatům nevysvětlíme, stejně jako dětem, že je nutné, aby se chvilku nehýbala,“ vysvětluje. Proto nyní pořizuje nejprve odlitek nožky a teprve ten skenuje pro tisk. Případnou odchylku kvůli husté srsti přepočítává pomocí speciálního koeficientu. „Protéza pak naprosto přesně kopíruje postiženou část těla zvířete,“ uvádí.


Doporučujeme: Šikula papoušek si našel protézu: půlku zobáku nahradil oblázkem


Výroba každé pomůcky trvá zhruba dva až tři týdny a cena se odvíjí od velikosti pacienta a míry jeho zdravotního postižení. Podle Jana Jiránka začíná na 25 tisících korunách. S ortézami a protézami vytvořenými takto na míru už podle něj běhají nejenom psi a kočky, ale také pštrosi, koroptve nebo ovce.

Tým AnyoneGo, se kterým Jan při vývoji pomůcek pracuje, má na svou práci kladné ohlasy. „Vztah lidí ke zvířatům se totiž výrazně mění. Pes, kočka nebo jiné zvíře jsou pro člověka spíše přítelem a partnerem. Lidé se jim snaží pomoci i v těžkých chvílích,“ říká Jiránek.

Jeho slova potvrzuje i veterinář Milan Snášil. Vozíček nebo ortézu už prý nechal udělat stovkám svých pacientů. V poslední době ale zvířecích invalidů přibývá. „Je dobře, že si u nás lidé konečně začali uvědomovat, že není pravda, že by pes bez nohy musel nutně trpět. Doposud jsem vídal psy na vozíku hlavně při procházkách v parcích v zahraničí. Poslední dobou jich ale přibývá i u nás,“ říká.


Některá zvířata nepotřebují lékaře. Umí se zregenerovat sama. Která? Zkuste si kvíz:


Zdroj: Jan Jiránek a AnyoneGo.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodí foto: Jan Jiránek