Unikátní snímky: lední medvědice loví soba. Zažene ho do moře a utopí

Něco takového vědci zaznamenali vůbec poprvé v historii: lední medvědice přepadla soba, zahnala ho do vody a utopila. Pak kořist vytáhla na břeh a s chutí ji spořádala. Celá akce trvala jen asi patnáct minut.

„Zdokumentovali jsme rychlou loveckou akci jedné samice, která zaútočila na dospělého soba. Ten se jí sice pokusil uniknout tím, že skočil do vody, prchat ale stačil jen asi minutu,“ popisuje scénu, která se odehrála v zátoce Isbjørnham na norských Špicberkách, polský polární biolog Lech Stempniewicz.

Medvědice totiž byla ve vodě zdatnější. Velmi rychle svou kořist dohonila a stáhla pod vodu. Tam ji pak držela asi čtvrt hodiny.


Doporučujeme: Kříženců ledního medvěda a grizzlyho přibývá. Eskymáci jim říkají nanulak, vědci pizzly


Foto: Unsplash

„Obě zvířata spolu chvíli bojovala, ale medvědice měla po celou dobu navrch. Soba uchopila do tlamy a převrátila ho nohama vzhůru. Povolila teprve až tehdy, když se přestal hýbat,“ pokračuje badatel.

Pak bezvládnou kořist odtáhla na břeh a s chutí velký kus spořádala. Zbytek masa a kostí, které sníst nezvládla, zakryla hlínou a kamením. V hostině pokračovala po dvanácti hodinách, když se vydatně vyspala.

Kry a tuleni mizí

Podle vědců to dokonce vypadá, že se daná medvědice na lov sobů specializuje. Sudokopytníci se zřejmě stali důležitou součástí jejího jídelníčku. „Alespoň v létě, když medvědům brání tající ledy v lovu tuleňů,“ uvádí badatel ve studii, která byla publikovaná v polovině října letošního roku.

Svědčí o tom podle něj analýza medvědího trusu. Když ho vědci prozkoumali, zjistili, že sobi tvoří dokonce 27,3 procenta stravy této šelmy.


Doporučujeme: Na Antarktidě se mění podnebí, místo sněhu prší. Zabíjí to mláďata tučňáků


Foto: Unsplash

Lední medvědi museli změnit svůj jídelníček nedobrovolně – kvůli oteplování klimatu. „Zatímco dříve byli jejich hlavní kořistí tuleni, které si šelmy lovily na plovoucích krách v moři, v poslední době si potravu musejí hledat jinak,“ uvádí biolog Lech Stempniewicz z Gdaňské univerzity v Polsku.

Kry totiž ze Špicberk mizí, rychle se rozpouštějí. Medvědy to nutí žít stále častěji na pevnině. Některé z šelem se proto zaměřily právě na soby. 

Husí vejce a delfíni

Sudokopytníci ale nejsou jedinou kořistí, která nahrazuje jejich tradiční menu. „Šelmy začaly plundrovat i hnízda ptáků, především hus,“ popsal v magazínu National Geographic biolog David Iles a dodal: „Pokud jich vyplení kolem dvaceti, zajistí si tím přibližně osmdesát až devadesát husích vajec. To už svou kalorickou hodnotou jednoho tuleně nahradí.“

Vědci z Norského polárního institutu navíc prý viděli několik ledních medvědů, jak loví a pojídají delfíny. To znamená zvířata, která se dřív do medvědích teritorií vůbec nedostávala. Globální oteplování jim ale najednou dovoluje zamířit i dál na sever.

P. Nowosad a P. Ulandowska-Monarcha / https://doi.org/10.1007/s00300-021-02954-w/ CC BY-SA 4.0
P. Nowosad a P. Ulandowska-Monarcha / https://doi.org/10.1007/s00300-021-02954-w/ CC BY-SA 4.0
P. Nowosad a P. Ulandowska-Monarcha / https://doi.org/10.1007/s00300-021-02954-w/ CC BY-SA 4.0

Zdroje: https://doi.org/10.1007/s00300-021-02954-w, National Geographic

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash