Vědci nasadili do rybníka robotickou rybu. Okamžitě srovnala další živočichy do latě
Stačilo málo: aby se robotická ryba jednou zavrtěla v nádrži. Přemožené živorodky, které do té doby plundrovaly celý rybník, okamžitě zjihly. Napodobenina jejich přirozeného nepřítele je totiž vyděsila. Invazivní rybky se kvůli němu stáhly do ústraní.
„Vymysleli jsme nový způsob, jak ochránit vodní toky před invazivními druhy. Jejich populace nám mohou pomoci regulovat roboti. Tedy napodobeniny živočichů, kteří vypadají a plavou úplně stejně jako přirození nepřátelé těchto invazivních druhů,“ uvádí Maurizio Porfiri z New York University.
Doporučujeme: České rybníky obydlely želvy z Ameriky. Už snesly i první vajíčka
Ukázala to studie, do které se tento vědec nedávno pustil spolu se svým týmem. Do prostředí ovládaného agresivními živorodkami nasadil robotickou rybu, která se podobá okounkovi pstruhovému. Tedy predátorovi, který živorodky běžně pojídá. „Tento robot měl nejenom stejný tvar a barvu jako okoun, ale věrně napodoboval i jeho pohyby a způsob plavání,“ vysvětluje Maurizio Porfiri.
Panika v akváriu
Po čase vědci akvárium zkontrolovali a nad výsledkem doslova užasli. „Stres z přirozeného nepřítele byl pro živorodky tak silný, že se jejich reprodukční schopnost snížila během sedmi týdnů na polovinu. Klesla také jejich hmotnost,“ popisuje Maurizio Porfiri. Rybám se zkrátka ve vodní nádrži hůř dařilo.
V nádržích, kam vědci robotickou rybu nevypustili, přitom zůstalo všechno při starém – živorodky se vesele množily a dál terorizovaly ostatní obyvatele. Nic se nezměnilo ani na jejich váze. „To znamená, že přítomnost robotického predátora skutečně může ovlivnit chování, zdraví a rozmnožování invazivního druhu,“ shrnuje Maurizio Porfiri. Výsledky svého bádání vědci publikovali tento týden v odborném magazínu Cell.
Doporučujeme: České řeky křižují ryby závislé na pervitinu. Některým z nich kvůli tomu hrozí vyhynutí
Gambusie komáří neboli živorodka je drobná sladkovodní rybka, která původně žila jen v některých řekách Spojených států a Mexika. Během minulého století se ale rozšířila po celém světě. Mohou za to lidé, kteří ji začali vysazovat všude, kde chtěli zmírnit výskyt nepříjemných komárů. Živorodky jsou totiž extrémně žravé a jejich oblíbeným chodem jsou právě komáří larvy.
Jenomže jak se ukázalo, gambusie nikdy nezůstanou jenom u těchto škůdců. Pokud je nikdo nezastaví, rychle vyhladí celé populace jiných sladkovodních ryb. Jejich vliv na původní faunu byl všude tak drastický, že Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) vyhlásila živorodku za jednu ze 100 nejškodlivějších invazivních nepůvodních druhů na světě. Snahy omezit její řádění navíc většinou totálně ztroskotaly. Anebo ještě hůř: přinesly zkázu nejenom živorodkám, ale i oslabeným populacím původních druhů.
Studie australských a amerických vědců je proto průlomová. „Ukazuje, že lze vyvinout i takové způsoby regulace, které potlačí rozpínavost invazivního druhu, ale současně neublíží druhům původním,“ shrnuje hlavní autor Giovanni Polverino z University of Western Australia a dodává: „Naším cílem samozřejmě není vypustit stovky tisíc těchto robotů do volné přírody a předstírat, že je problém vyřešený. Je to ale jeden ze způsobů, který můžeme použít, když všechno ostatní selhalo.“
Zdroje: vědecký magazín Cell, Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN).
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: USFWS Mountain-Prairie / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0