Venčete psa alespoň hodinu denně, jinak dostanete pokutu. Australská Canberra zavedla přísný zákon

Kdo každý den nevyvenčí svého psa, dostane tučnou pokutu. Úřady po něm mohou chtít až 4 tisíce australských dolarů, tedy přes 65 tisíc korun. Na území hlavního města Austrálie už rok platí přísný zákon, který vede všechny chovatele k lepší péči o mazlíčky. Ochránci zvířat požadují, aby se nyní rozšířil i do dalších částí kontinentu.

„Domácí zvířata nejsou hračky, je třeba brát ohled na jejich potřeby,“ chválí nové nařízení Rebecca Linigenová, šéfka organizace Four Paws Australia.

Chovatelé by podle něj měli zajistit svým mazlíčkům dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, venčit by je měli alespoň jednu až dvě hodiny denně. Rozhodně by nemělo stačit, že se zvířetem rychle oběhnou dům.

Neměli by je ani nechávat příliš dlouho samotné doma. „Pokud se totiž pes dostatečně nevydovádí, mohou u něj vznikat poruchy chování. Začne z frustrace štěkat, kousat nábytek nebo dokonce napadat další zvířata a lidi,“ vysvětluje Rebecca Linigenová. Právě kvůli takovým problémům pak skončí spousta z nich v některém z místních útulků.


Doporučujeme: Kdo týrá zvíře, přijde i o dítě. Španělsko chce lépe chránit bezbranné


Foto: Freepik

Ochránci zvířat proto nyní volají po tom, aby se zákon rozšířil i do dalších částí Austrálie. „Canberra  udělala správný krok. Doufejme, že ji budou rychle následovat i vlády ostatních států a teritorií,“ řekla Rebecca Linigenová listu Daily Mail Australia.

Kriminál za účast v zápase

Organizace podporuje i další nařízení, která vyplývají z legislativy hlavního města. Majitelé domácích zvířat podle nich musejí dbát třeba na to, že mají jejich svěřenci dostatek jídla, vody a vhodné přístřeší. I zanedbání této péče mohou úřady pokutovat sankcí až 4 tisíce australských dolarů.

Ještě přísnější trest čeká na každého, kdo pošle svého psa do nelegálního zápasu. Takovému majiteli mohou úřady vyměřit pokutu až 48 tisíc dolarů, tedy skoro 800 tisíc korun. Kromě toho ho mohou soudy poslat až na tři roky za mříže.


Doporučujeme: Buldočci a kavalíři mají v Norsku stopku. Jsou to produkty krutosti


„Do budoucna by se měly zákony ještě rozšířit. Vepsat by se do nich měly i postihy za množení přešlechtěných psů s genetickými poruchami,“ domnívá se Rebecca Linigenová a odkazuje na nedávné rozhodnutí okresního soudu v Oslu, který zakázal jakýkoliv další chov buldočků a kavalírů. Podle některých odborníků tím dal chovu těchto psů na území celého Norska prakticky stopku.

V odůvodnění soud uvedl, že jsou tito psi přešlechtění a hrozí jim vážné zdravotní problémy. Kromě dušnosti a nemocí srdce je trápí třeba bolesti kloubů, výtoky z očí, ledvinové kameny nebo časté kožní choroby.

Norský Kennel Club, který se na soud v této věci obrátil, současně prohlásil, že bude v tlaku na zákaz množení některých plemen pokračovat. A to nejenom těch tuponosých. „Budeme usilovat o zastavení všech neetických chovů,“ stojí na webu organizace Dog Breeding Reform Group.


Jak se vyznáte v plemenech psů? Zkuste si náš kvíz:

Zdroje: list Daily Mail Australia, server New York Post.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik