Video: Orangutan se chechtá trikům. Smát se dokáže i dalších 65 druhů zvířat

UVNITŘ VIDEO. Už jste někdy viděli, jak se směje orangutan? Přinášíme vám video. Podívat se můžete i na to, která další zvířata se dokážou nahlas smát. Podle vědců se takových najde nejméně 66 druhů. Pomáhá jim to navazovat nové kontakty nebo sdílet hezké emoce s dalšími členy tlupy. Podobně jako lidem.

Stačí málo: předvést opičákovi jednoduché kouzlo s kelímkem. Mladý svěřenec z barcelonské zoo okamžitě propukne v hurónský smích. Jak se dokáže pobavit, ukazuje následující video.

Orangutani ale nejsou jediná zvířata, která jsou obdařena smíchem. Poslední studie kalifornských vědců ukázala, že smát se dokáže nejméně 66 živočišných druhů. A to dokonce nahlas. Na jejich seznamu se ocitly například kočky, lišky, psi, prasata nebo krávy. Radost hlasitě projevují dokonce i tuleni či andulky.

Badatelé na to přišli, když pročítali stávající vědeckou literaturu o chování zvířat. Snažili se v ní najít zmínky o tom, jaké signály vydávají zvířata při hře. Zaměřovali se přitom na cokoliv, co může připomínat lidský smích.

„Skutečně jsme zjistili, že smíchu jsou schopna mnohá zvířata. Smích jim – stejně jako lidem – pomáhá navazovat nové kontakty nebo sdílet emoce s členy tlupy,“ uvádí Greg Bryant z Kalifornské univerzity v Los Angeles.

Každé z těchto zvířat jenom projevuje radost trochu jinak: někteří tvorové chrochtají, další piští, jiní syčí. Najdou se i takové druhy zvířat, která se smějí rytmicky a nahlas jako lidé. „A to jsme se zaměřili jen na ty druhy, které projevují radost skutečně nahlas. U spousty jiných živočichů smích nepoznáme, protože ho vyjadřují jen mimikou nebo řečí těla,“ doplňuje antropolog Sasha Winkler.


Doporučujeme: Proč pes nepatří na jeviště? Jen se vyčůrá a sklidí veškerý aplaus, říká Tereza Kostková


Zvířata se smějí ze stejného důvodu jako lidé – dávají tím svému okolí najevo, že se baví. Ukazují také ostatním, že nechtějí nikomu ublížit. „Tím například odlišují skutečný souboj od hry. Když si zvířata hrají, vydávají veselé zvuky, kterými říkají: Je to jen z legrace. Pojďte se připojit,“ doplňuje antropolog.

Smích také posiluje vzájemné vazby zvířat a tlumí jejich případné spory. To platí hlavně u živočichů, kteří žijí ve skupinách, kde mohou panovat komplikované vztahy. Studii, která nejnovější poznatky o smíchu zvířat shrnuje, badatelé publikovali v odborném magazínu Bioacoustics.


Doporučujeme: Úsměv, vyletí ptáček! Aneb podívejte se fotky rozesmátých zvířat


Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik