Video ukazuje děsivou bitvu mezi krabem a chobotnicí. Kdo vyhrál? Podívejte se

Příroda dokáže být nemilosrdná. Ukazují to záběry pořízené v tropických vodách u pobřeží indonéského ostrova Sulawesi. Šílenou bitvu na nich svádějí hladová chobotnice a krab.

Do poslední chvíle nebylo jasné, jak tenhle souboj dopadne. Krab, kterého si chobotnice vybrala k večeři, byl totiž skoro stejně velký jako ona sama. Hlavonožec ale nakonec situaci ovládl: obejmul kraba chapadly, přitiskl mu zadní klepeta k tělu, aby se nemohl bránit, a přitáhl si ho k ústům. Pak už se jen stačilo zakousnout.

„Zanedlouho už z kořisti zbyla jen skořápka. Chobotnice ji po mně hodila. Ani nevím, jestli to byla hrozba, nebo dar,“ směje se potápěčka Oksana Holubowycz, která fascinující video pod vodou natočila.



Chobotnice žilkovaná, která si v tomto thrilleru střihla hlavní roli, je obdivuhodný tvor. Je nesmírně zručná a inteligentní. Proslavila se hlavně tím, že umí používat nástroje: na dně moře sbírá mušle a kokosové skořápky, ze kterých si pak staví důmyslný úkryt.

„Na rozdíl od jiných tvorů, jako je krab poustevník, se jimi ale nechrání hned. Sbírá si je na později. Řekne si zkrátka, že by se jí časem mohly hodit, a tak si je vyhrabe z písku a odnese,“ citovala agentura AP biologa Juliana Fina. Později půlky kokosu spojí dohromady a použije je jako stan. To je podle Fina jasný důkaz, že hlavonožec přemýšlí, plánuje a používá pomůcky.

Běh po špičkách

Vědci si všimli i zajímavého způsobu, jakým chobotnice kokosy přenáší. Zvedne skořápku pod sebe a dá se do pohybu. Na plavání už jí ale nezbydou žádná ramena, takže se naučila „chodit“. Protože je ale její tělo měkké a nemá žádné kosti, musí svá chapadla nejprve vyztužit. To podle vědců udělá tak, že do nich natlakuje krev. Jako první to zdokumentovali badatelé z Muzea státu Viktorie v australském Melbourne. Jejich článek vyšel v odborném magazínu Current Biology.

Chobotnice žilkovaná obývá tropické vody Indického oceánu. Nejčastěji ji lze zahlédnout v klidných a mělkých zátokách u pobřeží Jižní Afriky, Austrálie, Nové Guineji nebo jižního Japonska. Ze svých skrýší vylézá hlavně za soumraku. Její kořistí bývají nejčastěji krevety, krabi a škeble.



Zdroje: youtube kanál Oky Underwater, magazín Current Biology.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: iStock