Vysoký tlak netrápí jen lidi. Má ho skoro polovina kočičích seniorů

Máte doma kočku starší sedmi let? Tak pozor. Skoro polovina z nich totiž trpí vysokým krevním tlakem. Ten přitom může poškodit zrak i ledviny. Přivodit může také poruchy štítné žlázy.

Veterináři si to ověřili ve studii Mercury Challenge, která zkoumala zdravotní stav 9 594 koček z dvaceti zemí světa. Doktoři při ní odhalili hypertenzi až u čtyřiceti procent kočičích seniorů. Měření se přitom konala opakovaně – u každého mazlíčka celkem pětkrát.

Hodnoty byly u některých zvířat až alarmující. „U velké části dvanáctiletých koček jsme zjistili 135 mmHg,“ píše se ve zprávě, kterou na svém webu zveřejnila společnost Ceva Salud Animal, jež se na studii podílela. Tlak zdravého zvířete se přitom pohybuje okolo 120/80 mmHg,

U třináctiletých koček se tlak vyšplhal až k 187 mmHg. „Což už je stav, který může nevratně poškodit některé vnitřní orgány,“ varuje zpráva.

Takto postižené zvíře mívá poruchy ledvin a zraku, může se potýkat i se zvýšenou funkcí štítné žlázy. Hůř se mu dýchá a mívá problémy se srdcem. Trpívá sklíčeností a depresemi.

Těžkou hypertenzi, která měla na svědomí trvalé následky, veterináři odhalili u pětiny koček. Třetina měla poškozené ledviny, pětina trpěla chorobami srdce a 17 procent domácích šelem se potýkala s poruchami štítné žlázy.

Chovatelé by proto měli podle veterinářů tlak mazlíčků pravidelně kontrolovat. Měli by jim ho nechat změřit alespoň jedenkrát ročně. Zvlášť pokud jde o sedmiletou či starší kočku.

Do studie se zapojili i čeští veterináři – poskytli data od 110 koček. Kromě nich prošly prohlídkami šelmy z Norska, Francie, Německa, Rakouska, Belgie, Argentiny a Mexika.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik