Žádné střílení vlků, zastal se šelem Evropský soudní dvůr. Farmáři si mají ovce ochránit jinak
Konec střílení vlků. Pokud mají farmáři strach o osud svých ovcí, musejí si jejich stáda ochránit jinak. „Jenom z ekonomických důvodů, tedy kvůli ztrátám na hospodářských zvířatech, nelze odstřel těchto šelem povolit,“ shledal tento týden Evropský soudní dvůr. Vlci jsou totiž podle soudců přísně chráněným druhem a jejich populace jsou stále velmi řídké. „Pouze ekonomické důvody tedy nejsou pro jejich lov dostatečné,“ uvedl soud.
Vlků se zastal poté, co se kvůli nim rozhořel ostrý spor v Rakousku. Přestože je šelma v Unii chráněná a legislativa její lov striktně zakazuje, spolková země Tyrolsko udělila rakouským farmářům na určitý čas výjimku. Lov „problematických vlků“ jim povolila v období od 29. července do 31. října 2022. Stalo se tak poté, co jeden z vlků napadl přibližně dvacet ovcí.
Ochránci zvířat se ale proti této výjimce vymezili. Obrátili se také na Evropský soudní dvůr. Požádali ho, aby udělení výjimky prověřil. Chtěli také, aby se vyjádřil ke snahám evropskou legislativu obejít. Rozhodnutí padlo tento týden. Znělo: „V případě přísně chráněných druhů, jako je vlk, mají přednost mírnější opatření k ochraně stád. Například stavba ohrad či zapojení pasteveckých psů,“ usnesl se ve čtvrtek soud.
Doporučujeme: Osel přepere hyenu i vlka. Podívejte se, proč ho farmáři „najímají“ na hlídání ovcí
Střílení vlků by mělo následovat teprve až poté, co selhala naprosto všechna další opatření a pro stáda už neexistuje žádná jiná ochrana. To ale podle soudu v Rakousku neplatí. Soudci navíc zdůraznili, že jakékoliv opatření pro ochranu stád musí být „v souladu s obecným cílem zachovat či obnovit příznivý stavu populace vlků z hlediska ochrany“.
Podle ochránců zvířat jde o dobrou zprávu. Verdikt by se podle nich mohl stát precedentem pro další státy, které chtějí prosadit podobnou výjimku. Aktuálně jde například o Francii, která nedávno udělila myslivcům zvláštní povolení vlky střílet.
Boj o vlky pokračuje
S rozhodnutím souzní i Miroslav Kutal z Hnutí Duha. „Klíčem k lepšímu soužití vlků s lidmi je skutečně spíš pořádné zabezpečení stád, něž jejich bezhlavý odstřel. Stáda lze totiž ochránit velmi dobře, a to buď elektrickými ohradníky, nebo třeba pasteveckými psy,“ uvedl.
Boj o vlky ale pokračuje i na úrovni Evropského parlamentu. Evropská komise totiž loni navrhla, aby se ochrana těchto šelem snížila z „přísně chráněných“ na „chráněné“. Jako důvod komise uvedla, že přibývá útoků na stáda koz a ovcí. Byť nedostatečně zabezpečených. Nižší stupeň ochrany vlků by tedy úředníkům udělování jakýchkoliv výjimek ulehčilo.
V tažení proti vlkům chce během svého předsednictví Unii pokračovat i Maďarsko. „Mohu potvrdit, že to máme v úmyslu,“ řekl ve středu na tiskové konferenci maďarský ministr pro záležitosti Evropské unie János Bóka.
Co víte o šelmách v české přírodě? Zkuste si náš kvíz:
Zdroj: rozhodnutí Evropského soudního dvora.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay