Zbožňuje mazlení a fíky. Seznamte se s Metuzalémem, nejstarší akvarijní rybou světa

Je to obrovský mazel. Když ho ošetřovatelé pošimrají na břiše, skoro se rozplyne blahem. Nemůže se toho nabažit. „Navíc je i velký labužník. Má rád hlavně fíky, ale jenom když jsou čerstvé. Žádné mražené jíst nebude,“ směje se jeho hlavní opatrovník Allan Jan.

To je Metuzalém, nejstarší akvarijní ryba na světě. Je zhruba 1,2 metru dlouhá a váží 18 kilogramů. Podle ošetřovatelů má velmi jemnou a klidnou povahu. Pravděpodobně je to samička, jisté to ale není. Určit pohlaví bez riskantního odběru krve je totiž podle biologa Allana Jana obtížné.

Žije v akváriu na Kalifornské akademii věd, kam ji přivezli už v roce 1938. „Nikdo přesně neví, kolik jí tehdy bylo, od té doby ale uplynulo skoro devadesát let,“ říká mluvčí instituce Jeanette Peachová. Jedná se tedy o nejstarší akvarijní rybu ve Spojených státech a pravděpodobně i na světě.


Seznamte se s Metuzalémem – bahníkem australským:

Tato ryba je také doslova „živou fosilií“. „Vypadá, jako kdyby připlavala přímo z prvohorní éry, což se v podstatě i stalo – fosilní záznamy totiž ukazují, že se její předkové na světě objevili už před 380 miliony lety,“ připomenul Charles Delbeek, kurátor muzea Steinhart Aquarium.

To z ní činí jednoho z nejstarších obratlovců na Zemi. Podle vědců je to pravděpodobně i „chybějící článek“ mezi suchozemskými a vodními živočichy.

„Tento druh má totiž kromě žaber i plíci. Kyslík tak může doplnit i tím, že spolkne vzduch na hladině. Této dovednosti využívá třeba tehdy, když je vody v řece málo, nebo je její kvalita špatná. Plícemi může dýchat i během tření,“ připomenul Charles Delbeek.


Doporučujeme: Vědci nasadili do rybníka robotickou rybu. Okamžitě srovnala další živočichy do latě


Bahník australský. Foto: Vassil / Wikimedia Commons / CC BY-SA 1.0

Ve volné přírodě žije tato ryba pouze v několika klidných řekách v jihovýchodním Queenslandu v Austrálii. V oblibě má hlavně taková místa, která jí umožní dobře splynout s okolím – tedy kde se může ukrýt pod kládami či v husté vodní vegetaci.

Dnes už je ale tento australský druh ohrožený. Biologové z Kalifornské akademie proto nepředpokládají, že až Metuzalém zemře, dostanou za něj náhradu.

Jako vodní štěně

„Dokud tady ale bude, dostane se mu té nejlepší péče,“ říká vedoucí biolog a Metuzalémův ošetřovatel Allan Jan. Ryba je totiž podle něj výjimečná. „Přestože jsou bahníci australští povětšinou samotářští a agresivní tvorové, Metuzalém je velmi přátelský tvor. Je trochu jako vodní štěně,“ vysvětluje.

Rád proto rybě podstrojuje. Kromě fíků si podle něj ráda pochutná i na ostružinách, hroznech či na salátu. Jako masožravec má na jídelníčku samozřejmě i jiné ryby, škeble, krevety nebo žížaly.


Zdroje: The California Academy of Sciences, NBC News.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Gayle Laird / The California Academy of Science
Video: The California Academy of Science