Peníze od českých dárců zachraňují ukrajinská zvířata. Přečtěte si jejich příběhy

Terčem útoků na Ukrajině jsou i útulky a zoologické zahrady. Spousta mazlíčků navíc přišla o majitele – ztratili se jim v chaosu při náletech, nebo jim útočníci páníčky zabili. Všem těmto zvířatům se snaží pomoci desítky dobrovolníků z ukrajinské organizace UAnimals. A to díky příspěvkům od českých dárců.

Sbírka, kterou vyhlásila česká neziskovka Svoboda zvířat, totiž vynesla rekordní sumu: vybralo se 8,5 milionu korun. „Jedná se tak o jednu z největších sbírek pro ukrajinská zvířata v celé Evropě,“ říká šéfka této organizace Barbora Bartušková Večlová.

Všechny tyto peníze putují právě na Ukrajinu – do útulků, ekoparků nebo veterinárních klinik. Kde přesně pomáhají, o tom informuje organizace UAnimals pravidelně na svém facebookovém profilu. Každý den tam přibude několik příspěvků. Tady jsou některé z nich.


Doporučujeme: Ukrajinské útulky jsou pod palbou, v jednom z nich zastřelili provozovatele 


Foto: UAnimals
Pes v bolestech umíral u cesty

Měl zlomené tlapky i pánev, nemohl se ani hnout. Odmítal i jíst. Několik dní ležel opuštěný na zastávce, kde pomalu v bolestech umíral.

Zuboženého psal si ale všimla žena, která hned zavolala do útulku v Krivém Rohu. Dobrovolníci ho pak převezli na veterinární kliniku. Tam psa vytáhli doslova hrobníkovi z lopaty: dostal vodu a výživu, absolvoval tři náročné operace.

Nyní ho čeká rehabilitace. „Na péči o tohoto pejska přispěla organizace UAnimals pěti tisíci hřivnami,“ referuje Barbora Bartušková Večlová.

Kočka ochrnutá po náletu

Letecký útok ji vyděsil natolik, že vběhla pod auto. Mourovatá kočka z Oděsy skončila zkrvavená venku na cestě. Všimla si ji ale jedna z obyvatelek města a donesla ji na veterinu. Běžela tam s ní i přesto, že sama riskovala svůj život.

„Vyšetření pak ukázalo, že má kočka zlomenou pánev a uskřípnuté nervy. Z útrob jí vyhřezl močový měchýř, její ledvina byla trojnásobně zvětšená,“ cituje zprávu ukrajinské organizace UAnimals Barbora Bartušková Večlová. Zvíře na tom bylo velmi zle.

Přesto ho veterináři dali dohromady. Zjistili totiž, že kočka neztratila cit v tlapkách a ocasu. „Dvě operace, které kočka podstupuje, pomáhá uhradit právě organizace UAnimals,“ pokračuje Barbora Bartušková Večlová.

Pes ze slavné fotky

Ta fotka obletěla celý svět: muž se sklání nad vyčerpaným labradorem a snaží se ho utěšit. Jde o souseda, který zvíře vysvobodil z hořícího Irpenu – poté, co psa nechal svému osudu jeho vlastní páníček.

„Bohužel pes byl velmi starý a slabý, měl navíc ochrnuté zadní tlapky,“ popisuje Barbora Bartušková Večlová. Soused ho proto z města sám dostat nedokázal.

Pomohly mu ale složky dobrovolníků – odvezli psa na veterinární kliniku. „Tam teď podstupuje rehabilitaci, na kterou mu přispívá organizace UAnimals,“ doplňuje. Pejsek současně hledá nový milující domov.


Doporučujeme: Ukrajinské ministerstvo adoptovalo kočku, která přežila ruský útok v Borodjance


„Peníze, které Češi shromáždili, už pomohly stovkám domácích i hospodářská zvířata. Ale nejenom jim. Putují i do záchranných center a útulků pro volně žijící živočichy, ekoparků či rezervací,“ říká Barbora Bartušková Večlová.  UAmilals přispívá i organizaci Zoopatrul, jehož členové zachraňují zvířata ze zavřených bytů, nebo veterinářům z kliniky Asti na materiál.

Hořící útulky

Z Ukrajiny přesto stále přicházejí tragické zprávy. „Množí se hlášení o útocích na útulky. Například stovku koček v zařízení v Mikolajevě usmrtil požár z výbuchu. Hořela i stáj v Hostomelu,“ popisuje Barbora Bartušková Večlová.

Ruská armáda podle ní střílela i na Ecopark Feldman, kde se starají o divoká zvířata. „Při střelbě zemřeli klokani, orangutani a šimpanzi. Odnesli to i dva pracovníci parku, kteří zvířata přišli nakrmit,“ pokračuje. Pod palbu se dostala i skupina dobrovolníků, kteří šli pomoci svěřencům z útulku v Dimeru u Kyjeva. Jeden z nich byl zraněn.

Na pštrosí farmě z městečku Jasnogorodka zase zahynulo mnoho zvířat kvůli střelbě a hladu. Sbírka na pomoc zvířatům proto pořád běží.


Válka na Ukrajině objektivem fotografů:

Zdroje: Svoboda zvířat, UAnimals.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Sipa USA / Alamy Live News