Ukrajinské útulky jsou pod palbou, v jednom z nich zastřelili provozovatele

Terčem útoků na Ukrajině jsou i útulky pro zvířata. Některé už lehly popelem, při obraně dalších zahynuli provozovatelé. „Byli zastřeleni,“ hlásí organizace Svoboda zvířat, která je s některými ze zasažených útulků ve spojení.

„Útulky a zvířecí azyly jsou skutečně v hledáčku bombardérů. V prvních dnech byl zasažen útulek v Hostomelu, některá ze zvířat bohužel nepřežila,“ uvedla Jolana Haismanová z organizace Svoboda zvířat. Tento útulek se stal obětí útoku zřejmě omylem, ruští vojáci ho neostřelovali přímo. „Další azyl ale přímým cílem byl. Jiné vysvětlení není, protože kolem dokola je jen pole,“ pokračuje Jolana Haislamoná. 

Cílem ostřelování byl také útulek Best Friends. Po zásahu v něm vypukl požár. „Psy se majitelům podařilo vypustit z kotců, střely ale zasáhly i budovu s kočkami. Nyní spousta z nich pobíhá, k smrti vyděšená po okolí,“ popisuje Jolana Haislamoná

Podobné zprávy přinášejí i organizace, které sídlí přímo na Ukrajině. Třeba spolek UAnimals v pátek v poledne na Facebooku oznámil, že se aktuálně ostřelují čtyři útulky nedaleko Kyjeva. „Další byly odříznuty od humanitární pomoci, nikdo se k nim vzhledem k zuřivým bojům v okolí nedostane. Personál přesto nadále zůstává,“ hlásí dobrovolníci z UAnimals.


Doporučujeme: Pod palbou jsou i ukrajinské zoologické zahrady. Evakuace zvířat je ale často nemožná


Foto: Alamy

Bohužel některým pracovníkům azylů už se stala jejich mise osudná. „Byli jsme informováni naším zdrojem z Kyjeva, že v útulku Kovcheg byli zastřeleni jeho provozovatelé,“ uvádí organizace Běhejme a pomáhejme útulkům.

Krmivo dovnitř, zvířata ven

Zástupci zvířecko-právních organizací ze sousedních zemí se proto snaží ukrajinským kolegům pomoci. „Polské organizace už pronikly za hranice a snaží se jim dovézt krmivo a další potřeby na smluvené místo. Zpět zase berou zvířata – do bezpečí už se jim podařilo převézt několik desítek psů a koček,“ popisuje Jolana Haislamoná.

Maďaři dokázali převézt na Ukrajinu dokonce 3,5 tuny krmiva. 

Na pomoc vyrážejí i Češi. Díky databázi dobrovolníků, kterou vytvořila organizace Vegan Fighter, se podařilo shromáždit několik velkých aut na převoz zvířat z moldavsko-ukrajinských hranic. „Akci organizuje hasičské družstvo z Terezína s kynology z Ústí nad Labem. Pokud bude mise úspěšná, měli by dovézt téměř šedesát zvířat. Další stovka psů by měla v nejbližší době dorazit i z Kyjeva,“ doplňuje Jolana Haismanová ze Svobody zvířat.


Doporučujeme: Česko pomůže uprchlíkům z Ukrajiny. Mohou přijet i se svými mazlíčky


Češi podle ní mohou pomoci i finančně. Příspěvky mohou posílat přes portál Darujme.cz, kde je zaregistrována jak Svoboda zvířat, tak spolky Psí život či Běhejme a pomáhejme útulkům. Třeba Svoboda zvířat už podle svojí předsedkyně Barbory Bartuškové Večlové vybrala od lidí přes 4,5 milionu korun. „Tyto peníze rozdělí mezi potřebné ukrajinské útulky místní organizace UAnimals, se kterou jsme ve spojení“ říká. 

Lidé mohou pomoci i tím, že poskytnou zachráněným ukrajinským zvířatům dočasnou péči. Databázi, do které je možné se zapsat, vytvořila organizace Vegan Fighter.

Zvířecko-právní organizace ovšem lidi nabádají i k tomu, aby po sítích nešířili informace o tom, kam záchranáři krmivo a další pomoc dováží. „Tyto informace by totiž mohly posloužit právě ruským bombardérům,“ vysvětluje Jolana Haismanová a pokračuje: „Lidé by ani neměli jezdit k hranicím na vlastní pěst. Na dodání materiální pomoci je totiž třeba mít prohlídku a potvrzení, že v balíčku není výbušnina.“ Záchranáři, kteří s humanitární pomocí na Ukrajinu cestují, navíc podle ní potřebují mít volné silnice.


Zdroje: organizace Svoboda zvířat, organizace UAnimals, organizace Vegan Fighter.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik