Česko pomůže uprchlíkům z Ukrajiny. Mohou přijet i se svými mazlíčky

Rodiny, které prchají před válkou na Ukrajině, mohou přijet do Česka celé. Tedy včetně domácích mazlíčků. Státní veterinární správa totiž oznámila, že jim vstup na naše území ulehčí. Nebude po nich chtít obvyklé označení mikročipem, ani sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině. Majitelé zvířat si budou moci všechno doplnit až tady.
 
Česko se tak připojilo k Polsku, Maďarsku a Slovenku, které už podobný krok avizovaly.
 
„Chápeme mimořádně těžkou situaci lidí, kteří kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu na území Ukrajiny opouštějí svou zemi. Chápeme také, že si řada z nich s sebou chce vzít své domácí mazlíčky, k nimž má vztah a povinnost se o ně postarat,“ uvedl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Úřad se proto rozhodl tyto lidi zbytečnou administrativou nezatěžovat. Potvrzení, která se obyčejně při překročení české hranice vyžadují, po nich chtít nebude. Výjimka bude platit pro psy, kočky a fretky. 
 

 
Foto: Freepik

„Na druhou stranu je nutné minimalizovat riziko zavlečení vztekliny či dalších nebezpečných nákaz do země,“ doplnil Zbyněk Semerád. Zvířata se proto budou muset po příjezdu podrobit desetidenní karanténě. Do 72 hodin je navíc vyšetří český veterinář, který vyloučí, že mají vzteklinu.

 
„Pokud zvířata nebudou mít mikročip, český veterinář je označí a vystaví jim doklad. Mezi pátým a desátým dnem karantény bude následovat i povinné opakované vyšetření zvířete na vzteklinu,“ pokračuje šéf veterinární správy. Pokud se pes či kočka ukážou jako zdraví, zvěrolékař je naočkuje.
 
Ukrajinské útulky jsou zoufalé
Rozhodnutí přichází v okamžiku, kdy ukrajinské útulky volají o pomoc. Ocitly se uprostřed bojů a dochází jim zásoby. Nemají krmivo, ani veterinární léčivo. Není totiž nikoho, kdo by jim ho dovezl. Doprava kolabuje kvůli ruské invazi.
 
Psů a koček v útulcích přitom skokově přibývá. „Každý den nám jich lidé hodí přes plot i několik,“ popisuje Nastya Aboliesheva organizace Happy Paw se sídlem v Kyjevě. Část z nich jsou psi ztracení, další zvířata ale odkládají právě lidé, kteří se o ně nemohou za dané situace postarat. Nyní budou moci tito mazlíčci odcestovat se svými majiteli do bezpečí.
 

 
 Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Freepik