Africké klíště ohromuje svými schopnostmi: bez jediného sousta dokáže přežít až osm let

Jsou skoro nezničitelní: ve zdraví přežívají léta, aniž by pozřeli jedinou kapku krve. Ohromující je i jejich schopnost rozmnožování. Samice afrického klíštěte může naklást vajíčka i čtyři roky poté, co uhynul poslední samec v širokém dalekém okolí. „Jejich přizpůsobivost je zkrátka neskutečná,“ hodnotí tyto tvory entomolog Julian Shepherd.

Zatímco jiné druhy klíšťat přežívají jen dva až tří roky, africký druh Argas brumpti tady setrvává i sedmadvacet let. Své bratrance tak předčí až třináctkrát. 

„Třetinu svého života navíc dokáže strávit bez jídla, což je neuvěřitelné,“ hodnotí další superschopnost afrického parazita Julian Shepherd z Binghamtonské univerzity v New Yorku. Obvykle se přitom toto klíště krmí krví jiných zvířat.

Překvapivá je i další dovednost těchto tvorů: samice si dokážou uložit spermie v těle „na potom“. Děje se to hlavně v takových případech, kdy samice nemají dostatek potravy. „Setkal jsem se dokonce s tím, že jedna ze samic čekala na vhodnou příležitost celé čtyři roky. Teprve pak nakladla vajíčka oplodněná spermiemi z dřívějška. V té době už žádný sameček v okolí nebyl – poslední zemřel čtyři roky předtím,“ popisuje entomolog. Všichni potomci, co se narodili, byli naprosto zdraví a v pořádku. 


Doporučujeme: Některé ryby jsou nezničitelné. Jejich jikry přežijí i cestu trávicím ústrojím ptáků


Foto: Freepik

Julian Shepherd na to všechno přišel díky jednomu nečekanému a neobvyklému daru: jeden jeho kolega mu před šestačtyřiceti lety věnoval několik afrických klíšťat. Bylo mezi nimi celkem šest samic a čtyři samečci.

Pavoukovce pak choval ve své laboratoři. Celou dobu žili ve stabilních podmínkách – tedy při stálé teplotě 21 stupňů Celsia a vlhkosti 81 procent. Všichni také měli dostatek potravy – mohli pohodlně parazitovat na místních králicích, myších a potkanech. Alespoň prvních pár let.

Pak ale králíci i myši došly, a tak se klíšťata ocitla „na suchu“. „Nic z toho je ale neohrozilo, přežívala dlouhá léta i bez krmení,“ uvedl vědec v odborném magazínu Journal of Medical Entomology a doplnil: „Ukázala se tak jejich fascinující schopnost přizpůsobit se i těm nejnáročnějším podmínkám.“

Kousnutí bolí

Africká klíšťata Argas brumpti jsou poměrně velká – na délku mohou měřit až dvacet milimetrů. Na rozdíl od známějších druhů nemají tvrdý štít na hřbetě, jsou obdařena jen měkkou kůží. Obývají vyprahlé oblasti jižní a východní Afriky, zřejmě proto jsou tak nesmírně odolná.

Obvykle se ukrývají v norách, kde spí různá zvířata, či v nánosech prachu. Trpělivě tam číhají na hostitele. Jakmile se na některém z nich přichytí, s chutí na něm hodují. Jejich hostiteli mohou být jak savci, tak ptáci.

Tato klíšťata nepřenášejí žádné nemoci, ani nenesou žádné patogeny. Jejich kousnutí ale mohou způsobit dlouhotrvající bolestivé léze.


Co víte o parazitech? Zkuste si kvíz:

Zdroje: magazín Journal of Medical Entomology, magazín Entomology Today.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Jonathan Cohen, Binghamton University