Kočky rozumí, že na ně voláme. Poznají i jména dalších členů rodiny

Kočky slyší na svá jména. A nejenom to. Moc dobře vědí, jak se jmenují i ostatní zvířata a lidi v domácnosti. Zjistili to z vědci z Kjótské univerzity v Japonsku.

„Věnovat se jenom jedné kočce? Naprosto nepřijatelné,“ směje se chovatelka dvou mourovatých slečen Lenka Antošová. U všeho, co se v domácnosti odehraje, podle ní musí asistovat obě zvířata. Ať je to cokoliv.

„Jakmile zavolám jméno jedné kočky, druhá se hned cítí dotčená. Zpozorní a začne nakukovat, jestli náhodou o něco důležitého nepřichází,“ říká. Z toho podle ní jednoznačně vyplývá, že obě zvířata na svá jména slyší. Obě navíc moc dobře vědí, jak se jmenuje jejich druhá kočičí spolubydlící.

Zkušenost, kterou popisuje mnoho chovatelů, nyní potvrdili i vědci. Podle studie, jejíž výsledky zveřejnili minulý měsíc v magazínu Scientific Reports, kočky na svá jména skutečně reagují. „A nejenom to. Ony rozpoznají i jména dalších zvířat a lidí, kteří s nimi sdílejí společný prostor,“ říká autorka studie Saho Takagi z japonské Kjótské univerzity.


Doporučujeme: Kočka může člověku zachránit život. Rozpozná rakovinu, potvrdili lékaři


Foto: Freepik

Ověřila si to na 48 různých kočkách, které navštívila buď u nich doma, nebo v některé z kočičích kaváren. Průměrný věk testovaných mazlíčků byly čtyři roky a s dalšími zvířaty žili v jedné domácnosti nejméně půl roku.

„Test probíhal tak, že jsme všem kočkám ukázali fotku jejich zvířecího druha. K tomu jsme jim z reproduktoru pustili hlas majitele, který vyřkl jméno zobrazené kočky,“ popsala průběh experimentu.

Něco tady nesedí

Prakticky všichni mazlíčci podle ní reagovali stejně: pokud vyřčené jméno se zvířetem na fotce souhlasilo, kočka zůstala v klidu. „Na monitor se podívala jen letmo, protože bylo všechno v pořádku,“ uvedla Saho Takagi.

Pokud se ale jméno s fotkou neshodovalo, zvíře podle badatelky zíralo na počítač dlouho. „Bylo tou nesourodostí zmatené. Jako kdyby si říkalo: Něco tady nesedí,“ říká s úsměvem badatelka.


Doporučujeme: Šanta kočky nejenom omámí a uklidní. Ochrání je taky před komáry, zjistili vědci


Podobným způsobem podle ní kočky reagovaly i na fotky a jména dalších zvířat a lidí v domácnosti.

Mnohem lépe ale v testu uspěli mazlíčci, kteří žili v rodinách. Kočky z kaváren si jména svých druhů tolik nepamatují. „Zřejmě to bude tím, že jsou denně obklopené desítkami dalších koček, které se navíc mohou rychle měnit,“ vysvětluje rozdíl badatelka a pokračuje: „Lokálem také proudí spousta hostů, tedy cizích lidí. Kočky tedy nemají stejné příležitosti, jak si jména osvojit.“


Zkuste si náš kočičí kvíz:

Zdroje: magazín Scientific Reports.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik