Žraloci oplývají superschopností: sami si opraví zmrzačenou ploutev

Žraloci oplývají neuvěřitelnou superschopností: dokážou si sami zacelit rány. I utržená ploutev vypadá jako přišitá chirurgem.

Chystala se zdokumentovat, kudy se potulují žraloci hedvábní. Nikdo totiž doposud nezjistil, kam se vydávají po svém každoročním prázdninovém pobytu u jižního pobřeží Floridy. Nasadila proto deseti parybám na ploutve sledovací zařízení a začala jejich pohyb mapovat. Jenomže místo migračních tras žraloků nakonec objevila mořská bioložka Chelsea Blacková z americké University of Miami něco úplně jiného: jejich fascinující schopnost samoléčení.

„Od fotografa Joshe Schellenberga, který o mém výzkumu věděl, jsem totiž po pár týdnech dostala srdceryvný snímek, na kterém byl jeden z těchto žraloků s utrženou ploutví. Kromě toho měl v tlamě několik zabodnutých rybářských háčků. Zvíře někdo pravděpodobně chytil, strhnul mu sledovací zařízen a chtěl ho nelegálně prodat. Žralok sice unikl, ale zraněný,“ popsala mořská bioložka.


Doporučujeme: Žraloci se krmí uhynulými zvířaty z nákladních lodí. Zaútočí-li na člověka, je to omyl


Foto: Unsplash

Jenomže ne na dlouho. O rok později fotografové zachytili tohoto tvora znovu a tentokrát měl ploutev zahojenou. „S úžasem jsme zjistili, že mu dorostla. Byla sice podivně tvarovaná a po celé své šířce nebyla stejně tlustá, ale měl ji tam,“ píše Chelsea Blacková. Žralok, kterému badatelka přidělila ještě i štítek s jedinečným číslem #409834, aby ho kdykoliv rozeznala, dokázal utrženou tkáň zregenerovat. „Hřbetní ploutev se mu skoro celá zacelila. Za 332 dnů zregeneroval tolik tkáně, že se mu vrátilo prakticky 90 procent ploutve,“ dodává badatelka.

Dokonale přizpůsobení k přežití

O tom, že se parybě daří dobře a ploutev jí bez problémů slouží, podle Blackové svědčí i to, že na ní nebyla jediná známka po infekci. Žralok byl také dobře živený. „To znamená, že je schopný udržet rovnováhu a lovit,“ podotýká. Současně dodává, že případ „jejího“ žraloka je teprve druhou takto zdokumentovanou ukázkou žraločí schopnosti samoléčení. Vůbec první parybou, u níž vědci zhojení natržené hřbetní ploutve popsali, byl samec žraloka obrovského v Indickém oceánu před třemi lety.

„Tato neuvěřitelná schopnost regenerace je zjevně jedním z důvodů, proč jsou žraloci na Zemi přes 400 milionů let a přežili dokonce několik masových vymírání. Jsou zkrátka silní a odolní, dokonale přizpůsobení k přežití,“ uzavírá Chelsea Blacková.


Jak dorůstala ploutev žraloku hedvábnému:

Foto: Josh Schellenberg a John Moore, CC BY-ND.

Zdroje: Journal of Marine Sciences a magazín Conservation Physiology.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Alex Chernikh / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2,5