Seznamte se, toto je pes budoucnosti. Jmenuje se Zlatovláska a nepřísluší k žádnému plemenu

Takto by podle veterináře Dana O’Neilla z britské Royal Veterinary College vypadalo zvíře, které by vzniklo spojením všech dosavadních psích plemen. 

Stačilo by pouhých pět let a psí plemena by zanikla. Spojila by se do jednoho jediného. To by se vyznačovalo dlouhým čenichem, vzpřímenýma ušima a ocasem zahnutým nahoru. Jeho příslušníci by se o sebe dokázali bez problémů sami postarat. Tak by se podle britského veterináře Dana O’Neilla vyvíjel osud psů, pokud by ze světa najednou vymizeli lidé.

„Psi různých plemen by se mezi sebou začali bez omezení množit, čímž by se postupně smazaly jejich rozdíly. Zanikly by bizarnosti, jako jsou ploché čenichy nebo příliš krátké nohy, a místo toho by tady znovu běhaly zdravě rostlé šelmy. Ty by byly podobné dnešním pouličním psům z Indie,“ domnívá se expert z britské Royal Veterinary College.


Doporučujeme: Buldočci a kavalíři mají v Norsku stopku. Jsou to produkty krutosti, vysvětlil soud


Foto: Pixabay

O’Neill svou tezi staví na tom, že stejně jako toulaví indičtí kříženci vypadají i „pouliční směsky“ na všech dalších kontinentech. Stavba těla indických psů se navíc velmi blíží tomu, jak tato zvířata vypadala před tisíci lety.

Delší čenich, ocas nahoru

„Pokud by se psi nadále vyvíjeli bez zásahu člověka, znovu by se také začaly posilovat takové znaky, které je činí zdravými a životaschopnými,“ uvádí. Abnormality, které jim svým šlechtěním vtisknul člověk, by naopak ustupovaly. „Psům totiž jenom škodí,“ tvrdí docent epidemiologie.

Výsledné plemeno by tedy mělo úzkou hlavu a protáhlý čenich, jaký mají třeba dnešní vlci nebo lovečtí psi. „Delší čumáky totiž zlepšují čich – poskytují daleko víc místa pro smyslové receptory citlivé na pachy,“ vysvětluje O’Neill. Dlouhé a rovné by byly rovněž psí tlapy – aby šelmy dokázaly rychle běhat a lovit.


Doporučujeme: Veterináři zjistili, která kočičí plemena nejvíc trpí na močové kameny. Je jich pět


„Psi by měli také pořádně vzrostlou oháňku, díky čemuž by mohli udržovat rovnováhu a odpuzovat hmyz. Pokud by byla navíc ještě i zahnutá nahoru, pomáhalo by jim to komunikovat se svým okolím,“ uvádí veterinář.

Naopak uši by byly krátké a měly by napřímený tvar – aby zvládly dobře lokalizovat kořist. „Dnešní dlouhé a převislé slechy některých plemen by úplně zanikly, protože zbytečně zvyšují riziko infekce,“ pokračuje O’Neill. Zmizely by i vypouklé oči. Bezplemenného psa budoucnosti O’Neill pojmenoval jako „Zlatovlásku“. „Je totiž dokonalé,“ vysvětlil.

Plemena jako „značky“

Pro psy by to podle experta z Royal Veterinary College znamenalo obrodu. „Současný přístup, kdy se psi šlechtí a nabízejí jako produkt určité ‚značky‘, jim totiž nesvědčí. Některá plemena nepřirozenými deformacemi celoživotně trpí, další se dokonce nedokážou ani sama rozmnožit – k porodu štěňat je zapotřebí císařského řezu,“ upozorňuje O’Neill. Takto podle něj přichází na svět dokonce 95 procent všech buldočků. „To je příliš vysoká daň za to, že lidem připadá nějaká vada roztomilá,“ uzavírá veterinář.


Zkuste si náš „psí kvíz“:


Zdroje: britský list Daily Mail a twitterový profil Daniela O’Neilla.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pexels