Osmina českých psů prodělala klíšťovou encefalitidu. Ukázaly to testy na protilátky

Čeští vědci vyšetřili krev 453 tuzemských psů. Zjišťovali, kolik z nich někdy kouslo klíště nakažené encefalitidou. Výsledek: protilátky proti této nákaze našli u třinácti procent zvířat. Osmina psů se tedy někdy v životě encefalitidou nakazila.

Nemají křídla, nedokážou skákat a lezou pomalu. Přesto se jim potenciální hostitel neubrání. Stačí, aby se kolem klíšťat jen ochomýtnul, a už je má na kůži. Paraziti se k němu hbitě přisají. Pokud jsou nakažení encefalitidou, hostiteli tuto nemoc předají.

Čeští vědci nedávno zjišťovali, jak často se to děje. Vyšetřili krev 453 tuzemských psů a zjistili, že protilátky proti této nákaze má dokonce třináct procent z nich. Osmina psů se tedy někdy v životě encefalitidou nakazila.

To podle vědců jednoznačně ukazuje, jak moc je česká krajina klíšťaty zamořená. Jde podle nich také o varování, že by měli lidé své psy chránit. „Pokud u nich totiž encefalitida propukne, bývají následky fatální. Choroba mívá velmi vážný průběh a končívá smrtí,“ upozorňují v magazínu Virologie. Zvířata navíc umírají rychle – jen během tří až sedmi dnů.


Doporučujeme: Africké klíště ohromuje svými schopnostmi: bez jediného sousta dokáže přežít až osm let


Foto: Freepik

„Žádné antivirotikum, které by psům dokázalo pomoci, totiž stále neexistuje. Veterináři mohou jen mírnit příznaky,“ dodávají vědci. Mezi nejčastější patří horečka, slabost, apatie a nechutenství. Pes může mít také bolavé klouby a zvláštní náklon hlavy. V pozdější fázi přichází ochrnutí. 

Riziko hrozí osmiletým „vlčákům“

Badatelé se proto snažili popsat i to, pro které mazlíčky je nákaza nejnebezpečnější. A i tady našli odpověď. Výsledky krevních testů odhalily, že největší riziko hrozí starším psům. Průměrný věk infikovaných zvířat se totiž pohyboval kolem osmi let.

„Pokud jde o plemena, tak náchylnější bývají větší psi,“ pokračují ve výčtu rizik. Proč ale pijáky přitahují právě němečtí ovčáci, labradoři nebo ohaři, prý prozatím vysvětlit nedokážou. „Šance na propuknutí nákazy se samozřejmě násobí s jakýmikoliv dalšími zdravotními problémy,“ podotýkají. Choroba se podle nich rozvine zhruba u tří procent nakažených psů.


Doporučujeme: Ucpe psovi srdce i plíce. Zákeřný parazit už začal řádit i na Slovensku


Foto: Pixabay

K podobným závěrům dospěli i badatelé z jiných evropských zemí. I tam se prý s encefalitidou potýkají hlavně psi v pokročilém věku.

Promořenost zvířecí populace už ale všude stejná není. Zatímco v Česku se protilátky našly u třinácti procent psů, v sousedním Německu je má skoro třetina psů. V Norsku nese stopy po nákaze šestnáct procent mazlíčků a ve Španělsku je to asi pět procent. „Encefalitidou navíc bývají nakažení hlavně lovečtí psi. Vysvětlení je nasnadě: tato plemena se častěji pohybují v lese či v jiném terénu bohatém na klíšťata,“ všímají si Španělé.

Statický náboj jako výtah

Psi jsou pro klíšťata vítanou kořistí – paraziti se na jejich kožichu uchytí velmi snadno. Pomáhá jim v tom elektrostatické pole, které vzniká mezi zvířetem a okolní trávou, na níž pijáci obyčejně číhají. „Stačí potom, aby se pes kolem klíštěte ochomýtl, a statická elektřina vykoná svoje. Klíště zkrátka na hostitele přitáhne,“ popsali britští vědci v magazínu Current Biology. I z tohoto důvodu je podle nich pravděpodobnost, že se klíště na psa přisaje, až stokrát vyšší než u člověka. 


Elektrostatické přitahování klíštěte obecného třením nabitou srstí na králičí tlapce.


Klíšťata navíc budou útočit stále častěji a z většího území. „Může za to oteplování klimatu,“ potvrzuje Lenka Hájková z Českého hydrometeorologického ústavu a dodává: „Zatímco ještě před deseti lety žila hlavně dole v nížinách, dnes se jejich výskyt posouvá i do vyšších nadmořských výšek.“ Vůbec nejčastěji obývají porosty křovin s bylinným patrem. „V takových místech se totiž udržuje vlhkost po celý den,“ vysvětluje odbornice.

Třeba v příštím týdnu hlásí biometeorologové středně velkou aktivitu klíšťat. Při takovém riziku by lidé měli použít repelent, a to pro sebe i pro psy. Neměli by ani sedat do hustých porostů a vstupovat do křovin. „Ráno a večer by se měli prohlédnout a případná klíšťata odstranit. Totéž by měli udělat i u svých mazlíčků,“ radí Český hydrometeorologický ústav i na svém webu. Středně velké riziko platí prakticky pro celé Česko: 


Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Zdroje: magazín Virologie, Český hydrometeorologický ústav, magazín Current Biology, magazín Transboundary and Emerging Diseases a platforma Science Direct.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pexels
Video: Sam England a kolektiv / Current Biology