Štěňata jdou na dračku, množírny mají žně
Veterináři varují před množiteli. Během pandemie totiž vystřelila poptávka po psech. Průzkum ale současně ukázal, že klesla obezřetnost kupujících. Za zvíře dají desetitisíce, aniž by si prověřili jeho původ či zdravotní stav.
„Covid vrcholil, děcka byla doma a rodiče pro ně sháněli pejsky. Štěňátka ale nebyla,“ vzpomíná na dobu minulých prázdnin majitel slovenského čuvače Jan.
Zapomněl proto na obezřetnost a psa pořídil na internetu. Vyzvednout si ho šel k obchodnímu centru. Jenomže hned druhý den litoval. Zjistil totiž, že je pes nemocný. „Celou dobu jenom ležel. Veterinář pak u něj odhalil paravirózu,“ říká Jan.
Zvíře se sice z nemoci vylízalo, rodinu to ale stálo dalších deset tisíc korun.
Doporučujeme: Čtvrtinu štěňat vezmou matce předčasně. Kvůli problémům s chováním pak končí v útulku
Janův příběh není zdaleka ojedinělý. Podobných se během pandemie odehrály tisíce. A nejenom v Česku. Lidí, kteří si pořídili psa z pochybných chovů, přibylo po celé Evropě.
Vyplývá to alespoň z obřího průzkumu vědců z Royal Veterinary College. Veterináři v něm oslovili celkem 5 517 vlastníků zvířat a předložili jim rozsáhlý dotazník. V tom se ptali nejenom na motivaci k pořízení štěněte, ale také na původ psa nebo podmínky prodeje. A zjistili řadu zajímavých věcí.
Pandemická štěňata
Poptávka po štěňatech podle nich obrovsky vzrostla. „Až 86 procent lidí v průzkumu přiznávalo, že je ke koupi štěněte přiměla právě až pandemie. Předtím o ničem podobném neuvažovali. Najednou ale měli více času a jejich děti se po chlupatém společníkovi ptaly. A tak štěňátko pořídili,“ shrnuje zjištění hlavní autorka studie Rowena Packerová.
Celkem 40 procent z nich přitom nemělo s chovem psa žádné předchozí zkušenosti.
Doporučujeme: Tyran zvířat ublíží i dítěti. Každé podezření na týrání proto hlaste
Majitelé „pandemických štěňat“ také hojně uváděli, že si nepohlídali původ zvířete. Zaplatili za psa zálohu, aniž by viděli jeho matku či znali prostředí, ve kterém se štěně narodilo. Zvíře si také často nechali přivézt příliš brzy – ještě před dosažením jeho osmi týdnů věku. Tak malé štěně ale mívá bez matky zdravotními problémy. V budoucnu se u něj mohou projevit i poruchy chování.
„Lidé zkrátka podlehli výmluvám na neutěšenou epidemiologickou situaci a nechali se vlákat do pasti množitelů,“ popisuje Rowena Packerová a dodává: „Bezprecedentní poptávka po štěňatech v kombinaci se pandemickými omezeními jednoduše vytvořila dokonalé prostředí pro podvodníky.“
Ti přitom na štěňatech pořádně vydělali. Cena za psa se totiž během pandemie vyšvihla až na dvojnásobek. „Zatímco ještě v roce 2019 stálo štěně v průměru 955 liber, loni za něj byli lidé ochotni dát i 2 tisíce liber,“ pokračuje veterinářka. To je v přepočtu na české koruny asi 59,5 tisíce.
O výsledcích průzkumu veterináři informovali tento týden v magazínu Animals.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik