Záchvaty, úniky moči, kóma. Mazlíčků otrávených marihuanou přibývá
Přibývá mazlíčků, kteří se otrávili marihuanou, varují veterináři. Platí to hlavně pro státy, kde zákonodárci zlegalizovali konopí pro rekreační účely.
V první chvíli vůbec netušila, co se její fence děje. „Vrávorala a nemohla se udržet na nohou. Nekontrolovaně sebou škubala a ztrácela vědomí,“ popisuje na svém facebookovém profilu chovatelka Jen Gunterová. Fenka se podle ní několikrát i pomočila.
Žena ji proto naložila do auta a spěchala na pohotovost. „O tři hodiny později už bylo jasno: rozbory moči ukázaly, že se Hazel otrávila marihuanou. Pravděpodobně snědla nedopalek v parku,“ pokračuje chovatelka.
Veterinář prý podotkl, že je to stále běžnější věc – každý týden vidí i deset podobných případů. „Dávejte si proto na své mazlíčky pozor,“ varovala Jen Gunterová a dodala: „Zvířatům totiž může ublížit i velmi malé množství drogy. To, co je pro člověka neškodná dávka, dokáže psa i zabít.“
Doporučujeme: Pozor na jedovatý nikotin. Mazlíčka mohou elektronické cigarety zabít
Před marihuanou varují i další chovatelé a veterináři. Otrav touto drogou totiž mezi mazlíčky narůstá. Třeba podle studie, kterou minulý měsíc zveřejnil odborný magazín Plos One, se jen v americkém Coloradu v letech 2005 až 2010 počet takových případů zčtyřnásobil.
„Když jsme se pak snažili spočítat otravy v celých Spojených státech a Kanadě, vyšlo nám, že se jejich množství zvedlo za posledních šest let o dalších 448 procent,“ udáví neurobiolog Jibran Khokhar z Ontario Veterinary School.
Psi zhltnou i kus jointa
Nejčastěji podle něj končí na kapačkách psi, protože jsou nesmírně zvědaví a zhltnou úplně všechno, na co přijdou. „Klidně pozřou i část konopného jointu, který našli odhozený někde v parku,“ potvrzuje veterinář Robert Ward z kanadské Ottawa Animal Emergency and Specialty Hospital.
Problémy ale mohou mít i kočky, které se nadýchaly marihuanového kouře. Ojediněle se otravy vyskytly u leguánů, fretek, koní nebo papoušků.
Doporučujeme: Přibývá otrav hypnotiky či vitamínem D3. Na kapačkách končí desítky domácích mazlíčků
Většina mazlíčků se sice uzdraví bez následků, najdou se ale i příběhy se špatným koncem. Třeba Robert Ward si pamatuje na psa, který po otravě upadl do kómatu a vdechl do plic zvratky. „To později způsobilo sepsi, pneumonii a nakonec i smrt,“ uvádí veterinář.
Podle neurobiologa Jibrana Khokhara skončí fatálně asi šest procent všech konopných otrav. Vyplynulo to alespoň z průzkumu, který loni uspořádal mezi 251 veterináři.
Legalizace konopí nahrává otravám
Otravy se sice podle něj objevují po celé zemi, nejvíc jich ale hlásí kliniky ve státech, kde se užívání marihuany legalizovalo. To znamená hlavně ve Washingtonu a Coloradu, kde veterináři ošetřují až třikrát víc psů a koček než kdekoliv jinde. Časté jsou ale i v Kalifornii, New Yorku nebo na Floridě.
Zvířata, která se otrávila konopím, trpěla nejčastěji dezorientací, záchvaty, záškuby a nenadálými úniky moči. Mezi hlášenými příznaky byla i letargie, nízká srdeční frekvence, nízká tělesná teplota nebo rozšířené zornice. Někteří mazlíčci upadli i do bezvědomí.
Zdroje: facebookový profil Jen Gunterové, magazín Plos One, list Ottawa Citizen.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik