Měli skončit v kafilerii, zachránila je táborská zoo. Podívejte, se jak pětadvacet kozlíků skotačí

Pokud by se jich neujala táborská zoo, na kozlíky by čekala smrt. Jsou to totiž kluci, kteří nikdy nebudou dávat mléko. Pro farmu jsou proto nepotřební. Pětadvacet malých kozlíků by tak putovalo přímo po narození do kafilerie. Nakonec ale všichni našli útočiště v jednom z výběhů zoologické zahrady. 

„Hlavním posláním naší zoologické zahrady je chov a hlavně ochrana ohrožených zvířat. Nejde přitom jen o druhy přímo ohrožené vyhynutím, jako je například fosa madagaskarská nebo tygr ussurijský. Zajímá nás osud naprosto všech zvířat,“ řekl ředitel táborské zoo Evžen Korec.

Zoo se proto kozlíků ujala. Převezla je do jednoho ze svých výběhů, kde mohou bezstarostně růst a skotačit.



„Bohužel tato barbarská praxe, během které se mléčné farmy samců zbavují, není výjimkou. Uchyluje se k ní velké množství kozích farem. Hlavně příchod jara je na mnoha z nich ve znamení zbytečného masakru kozích samců,“ pokračuje Evžen Korec.

Vyzývá proto všechny milovníky zvířat, kterým není osud kozlíků lhostejný, aby zasáhli a pomohli těmto zvířatům najít nový domov. Táborská zoo už jich totiž víc neubytuje, pětadvacet kůzlat je podle Evžena Korce maximální počet, kterým může zahrada poskytnout adekvátní podmínky pro spokojený život. „Byli bychom proto rádi, kdyby se nám ozvali i další lidé, kteří se mohou o některého kozlíka postarat. Každý zachráněný život stojí za to,“ apeluje ředitel zoo.

Pětadvacet kozlíků z nejmenované české farmy nejsou jedinými zvířaty, kterým táborská zoo zachránila život. Jen letos pomohla od smrti také několika oslům ze Slovenska, kteří měli rovněž skončit na jatkách. Ošetřovatelé pomohli i muflonímu mláděti, jehož matku srazil a zabil řidič auta. A ubytovali jednu volně pohozenou želvu nádhernou, kterou přinesl neznámý nálezce jindřichohradecké veterinářce.


Doporučujeme: Vypustit kapra do vany? To je jako uvěznit otužilce v sauně, říká šéf táborské zoo


Táborská zoo je svou rozlohou největším zařízením svého druhu v jižních Čechách. Patří také k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu roku 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji uchránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Veřejnosti se táborská zoo otevřela o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. 

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je znovunavrácení zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Aktuálně v zoo žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. 


Poznáte, kdo nosí tuhle kůži? Zkuste si náš kvíz:

Zdroj: Zoo Tábor.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Zoo Tábor
Video: Zoo Tábor