Čtvrtina masa se vyhodí. Na vině jsou i klecové velkochovy. Evropská komise totiž totálně selhala

Skoro čtvrtinu veškerého masa lidé v Evropě vyhodí, ještě než jim doputuje na talíř. Zvířata tak umírají naprosto zbytečně. Navíc po trýznivém životě v nehumánních podmínkách – v klecových velkochovech. Skoro půl druhého milionu lidí proto vyzvalo Evropskou komisi, aby klecové velkochovy ukončila. A ta se k tomuto kroku skutečně zavázala. Jenomže teď svůj slib ignoruje. Pošlapává tak demokratický nástroj, kterým mohou Evropané dění v Unii ovlivnit, píše v komentáři pro Zvířecí zprávy Romana Šonková z organizace Compassion in World Farming.

Konec klecových chovů si přeje téměř 1,4 milionu obyvatel. Alespoň tolik lidí podepsalo evropskou občanskou iniciativu, která za ukončení těchto velkochovů bojuje. Třeba v tuzemsku ji podporuje 84 procent dotázaných. Evropská komise se proto zavázala, že tento typ chovu postupně ukončí.

Jenomže svůj slib prozatím nedodržela. Pošlapala tak demokratický nástroj, kterým mohou Evropané dění v Unii ovlivnit. Vyhlašujeme proto kampaň „Konec klecí v ohrožení“ a znovu apelujeme na politiky, aby hlas občanů vyslyšeli a svůj slib dodrželi.

Důvodů je k tomu celá řada. Patří mezi ně i to, že se téměř 20 procent veškerého masa a masných výrobků v Evropské unii vyhodí. Nejde přitom jen o plýtvání spotřebitelů. Jde také o zvířata, která během chovu předčasně zemřou, anebo jejichž maso nelze pro konzumaci využít. Vniveč kvůli tomu přijdou miliony životů – v klecových velkochovech se nachází v průměru 300 milionů zvířat. 


Doporučujeme: Na trhu je první maso vypěstované v laboratoři. Ovlivní to jídelníček nás všech


Foto: Pexels

Chov zvířat v klecích je proto podle nás nehumánní a neudržitelný. A nejenom podle nás – evropská občanská iniciativa „Konec doby klecové“ měla mezi lidmi obrovský úspěch. V celé Unii ji podepsalo téměř 1,4 milionu lidí, jen v Česku se k ní připojilo téměř 50 tisíc signatářů. Evropská komise pak v oficiální reakci slíbila, že klece postupně ukončí. Poslední měly zmizet v roce 2027.

Velkochovy se nemají řešit ani příští rok

Jenomže to se nestalo. Evropská komise sice měla svůj návrh na postupné ukončení klecí předložit v září tohoto roku jako součást přelomového legislativního balíčku týkajícího se welfare hospodářských zvířat, ale neudělala to. Komise navíc tento návrh nezahrnula ani do svého plánu na rok 2024.

Rozhodli jsme se proto znovu vyrazit do boje. Organizace Svoboda zvířat, která je součástí naší koalice Konec doby klecové, spouští další kampaň. Jmenuje se Konec klecí v ohrožení a vyzývá veřejnost k tomu, aby oslovila představitele Evropské komise a apelovala na dodržení výše uvedeného závazku.


Doporučujeme: Ukončete nadměrné užívání antibiotik ve velkochovech. Je to časovaná bomba


Bezprecedentní jednání Evropské komise, která pro dodržení svého slibu neudělala nic, totiž nemůžeme jen tak přejít. Komise ignoruje evropskou občanskou iniciativu i své vlastní závazky. To je nebezpečné.

Iniciativa, která požaduje zlepšení podmínek pro zvířata, je navíc velmi silná: konec klecí podporuje dokonce  9 z 10 obyvatel Evropské unie. Třeba v tuzemsku je to 84 procent lidí. Podobné jednání ze strany Komise proto nevnímáme jako dobrý signál. Chceme na něj upozornit, stejně jako na utrpení, které zvířata v klecích zažívají.

Hospodářská zvířata tráví v klecích celý život, nebo jeho podstatnou část. Podmínky přitom mají příšerné – prasnice se ve svých boxech nemohou ani otočit, králíci posadit. Novorozeným telatům znemožňují individuální boxy hrát si a vzájemně se dotýkat. Zvířata v klecích tak nemohou naplňovat svoje přirozené životní potřeby. To nutně vede k jejich stresu, větší náchylnosti k nemocem a zvýšenému úhynu. Proti této kruté praxi už se ohradila řada neziskových organizací i veřejnost. Nyní společně usilujeme o zlepšení života hospodářských zvířat v celé Evropské unii.

Romana Šonková,
členka výboru iniciativy a koordinátorka české koalice Konec doby klecové a
zástupkyně Compassion in World Farming (CIWF)
Úvodní foto: Pexels