Zakažte norování lišek, žádají Výborného ochránci zvířat. Přidávají se i myslivci a veterináři
Doporučujeme: Dvounohá liška ohromuje svou šikovností. Chodí vzpřímeně jako člověk
Jenomže ochránci přírody se s takovou odpovědí nechtějí smířit. Jde podle nich o příliš krutý způsob lovu.
Totéž namítají i někteří hajní. „Myslivci obklíčí liščí noru a vpustí do ní psa. Jeho úkol je jediný: zardousit všechno živé uvnitř. Liščí matku i její potomky. Pokud některé z mláďat přežije, vezme si ho na starosti myslivec. Buď ho okamžitě zastřelí, nebo ho později použije k výcviku psa. Další nechá umřít pomalou smrtí hladem,“ popsal už dříve Zvířecím zprávám tuto metodu Libor Šejna – dlouholetý hajný a současně vedoucí Záchranné stanice živočichů Makov na Písecku. Norování proto podle něj do 21. století nepatří.
Zvířecí policie
Šejna rozporuje i důvody, kterými resort norování hájí. „Už dávno neplatí, že by lišky působily extra velké škody v řadách drobné zvěře – tedy bažantů, zajíců nebo koroptví. Naopak, je to šelma, která uloví spoustu myší na polích a sebere spoustu přejeté zvěře. Plní tedy spíš funkci policie,“ namítá hajný.
Bezcenná už je podle něj i kožešina, která byla ještě do konce dvacátého století velmi žádanou. „K zabíjení lišek už proto skutečně není důvod,“ říká.
Doporučujeme: Nebetyčně drzý pták! Chomáč chlupů na stavbu hnízda si natrhal přímo ze spící lišky
Stejně to vidí i Václav Chaloupek – bývalý senátor, režisér, myslivec a milovník zvířat „Liška dnes patří k nejvýznamnějším hubitelům myší a hrabošů v přírodě,“ uvádí. Liščí jídelníček se podle něj skládá z drobných hlodavců až ze sedmdesáti procent. Šelma proto pomáhá regulovat jejich populaci a snižovat škody na zemědělských plodinách a lesích.
„Je tedy tedy užitečná. Osobně se myslivostí zabývám dobrých padesát let, z toho třicet let chovám jezevčíky. Do nory obsazené liškou či jezevcem jsem je ale nikdy nevpustil,“ odmítl krutou metodu lovu.
Klid pro mláďata
Barbora Pangrácová z organizace Svoboda zvířat zpochybňuje také argumentaci vedení resortu, podle níž by měl zákaz norování negativní dopad na lovecké psy. „Bylo by to přesně naopak. V krvavém boj v podzemí totiž přicházejí k újmě často i psi. Pro některé z nich končí lov dokonce fatálně,“ oponuje. Neodůvodněná je prý i obava ze šíření vztekliny. „Tuto chorobu se totiž u nás podařilo vymýtit už před dvaceti lety, a to díky očkování,“ připomíná.
S tím souhlasí i veterinářka Daniela Králová, jež se volně žijícím liškám věnuje. Současně dodává: „Mohu zodpovědně prohlásit, že liška není škodná. Není to nelítostný zabiják, neloví plýtvavě, vyhýbá se člověku. Je to neuvěřitelně prospěšné zvíře,“ uvedla.
Doporučujeme: Vlk musel urazit tisíc kilometrů, aby našel rodinné štěstí. Mladé vyvedl na Vysočině
Svoboda zvířat proto žádá ministerstvo zemědělství nejenom k zákazu norování, ale také k omezení lovu lišek během hájení. Tedy během období, kdy lišky pečují o svá mláďata. „Pokud jsou totiž rodiče odstřeleni v době, kdy se o sebe mláďata ještě neumí postarat, umírají pak mláďata v noře hladem a žízní dlouhou dobu. Tento postup odporuje dobré myslivecké praxi, jež se snaží minimalizovat utrpení zvířat,“ vysvětluje Kristýna Cábová ze Svobody zvířat.
Ochránci vyzývají veřejnost
Současně podotýká, že toto opatření platí u většiny ostatních druhů zvěře. Ani v tomto bodě ale ministerstvo ochráncům zvířat nevyhovělo. „O zavedení doby hájení u lišky se neuvažuje,“ konstatovalo. Organizace proto nyní spustila novou kampaň s názvem Nora patří lišce, v rámci které se snaží získat pro zákaz norování i veřejnost.
Ostatně proti norování lišek se postavili také někteří členové vlády. A to přesto, že ministerstvo zemědělství avizovalo, že je norování „podpořeno dohodou koaličních stran“. V připomínkách k mysliveckému zákonu se ale proti norování nakonec vyslovili například ministr pro legislativu Michal Šalomoun nebo ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (oba Piráti). Ukončení tohoto způsobu lovu tak bude zřejmě tento měsíc řešit i vláda.
Doporučujeme: Ochránci zvířat bijí na poplach: návrh zákona sníží dohled nad pokusnými zvířaty
Norování chtějí poslat do ilegality rovněž zástupci pražského magistrátu. „Při norování netrpí pouze lišky, častá jsou také zranění loveckých psů. Některá vedou až k jejich úmrtí. Z toho důvodu se také upouští od kontaktní formy zkoušek pro tato plemena,“ odůvodňuje návrh vedoucí k zákazu norování hlavní město.
Náměstek pražského primátora a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) pak Zvířecím zprávám doplnil, že považuje norování lišek za krutou mysliveckou praktiku. „Už dávno měla být zakázaná,“ uvedl. V rámci připravované novely zákona o myslivosti proto prý bude usilovat o legislativní změnu, která myslivcům zabrání nejenom střílení psů a koček, ale která jim zakáže také dopouštět se krutostí na liškách.
Okolní státy to dokážou i jinak
Jiří Pospíšil nesouhlasí ani s použitím této metody lovu u invazivních druhů zvířat. „Měli bychom se zamýšlet nad úplně jinými způsoby regulace. Zvířata by se mohla například kastrovat. Ptákům by se zase mohla odebírat vejce z hnízda, aby se tyto druhy nemnožily,“ řekl. V jiných zemích už se podle něj některé z těchto metod používají. „Je to etický a chytrý způsob, jak nežádoucí situaci vyřešit,“ dodal.
Podle vedení resortu zemědělství uloví čeští myslivci každoročně téměř sto tisíc lišek. Například v roce 2022 to bylo přesně 88 402. Jedním ze způsobů lovu je právě norování, kterým myslivci usmrtili zhruba 6 procent lišek. To zase vyplývá z dat Českého statistického úřadu.
Zdroje: Ministerstvo zemědělství České republiky, web a tisková zpráva organizace Svoboda zvířat, Libor Šejna ze Záchranné stanice živočichů Makov, europoslanec Jiří Pospíšil, ČSÚ.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash
Video: Libor Šejna / Záchranné stanice živočichů Makov