Psí život prodloužíme o pětinu, plánuje biolog. Už našel geny, které to zajistí

Doposud se dožívali průměrných deseti roků. Zanedlouho ale dostanou dvě léta navíc. Řeč je o psech plemene King Charles španěl. Výzkumnému týmu z táborské zoo se totiž podařilo vypátrat, které konkrétní geny ovlivňují délku jejich života. Podle ředitele zoo Evžena Korce tak bude možné vyšlechtit linii, která bude mít na tomto světě o pětinu víc času.

„Náš tým se do tohoto výzkumu pustil už před mnoha lety,“ popisuje svůj úspěch biolog Evžen Korec. Nejprve hledal dlouhověké geny u psů Cane corso – tedy velkého plemene s průměrnou délkou dožití 9,29 let. Právě toto plemeno má totiž Korec sám doma a výborně ho zná.

Jakmile se dostavil úspěch, začal pokukovat i po dalších možnostech. Pod drobnohled si vzal třeba kavalíry King Charlese španěly. „Právě chovatelé tohoto plemene se nám totiž ozvali, že by rádi na výzkumu spolupracovali,“ vysvětluje Korec.



Výsledkem je PCR test, pomocí kterého chovatelé snadno zjistí, jestli bude jejich pes dlouhověký. Cíleně ho pak můžou začít křížit s takovými partnery, kteří mají stejný potenciál. „Jinak řečeno: bude díky tomu možné založit dlouhověké linie,“ pokračuje Korec, jehož tým na výzkumu spolupracuje i s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Ztracené vlčí roky

Do budoucna chce Korec zjistit i to, proč jsou na tom určitá plemena s věkem dožití lépe než jiná. „Očividně platí, že čím je psí plemeno větší, tím kratšího věku se dožívá. Proč to tak je, ale prozatím nikdo netuší,“ popisuje Korec a dodává: „Přijít na to přitom bude nesmírně zajímavé, protože v přírodě je tomu přesně naopak. Tam se větší zvířata dožívají ve srovnání s těmi malými delší řádky let.“

Záhadou je podle Korce prozatím i to, kam se poztrácely roky psího života během šlechtění. Všechna plemena totiž vznikla ze stejného zvířete – tedy z vlka. Ten se přitom dožívá až dvaceti let. „Což je významně víc než u dnešních psů,“ připomíná Korec. Pokud se tedy podaří najít u všech plemen jejich dlouhověké geny, bude podle něj možné životy psů znovu prodloužit. „Vrátíme jim je do genomu pomocí metod genetického inženýrství,“ říká Korec, který je vystudovaný molekulární genetik.


Co víte o psích tlapkách? Zkuste si náš kvíz:


Zdroj: Evžen Korec a Zoo Tábor.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pexels