Až na šest let do vězení. Zranění psa petardou může soud potrestat i jako týrání zvířat
Lidé, kteří při silvestrovských oslavách zraní či zabijí zvíře, mohou mít pořádné problémy. Podle právníků lze totiž takový čin posuzovat jako týrání.
Opakuje se to každý rok: veterináři po silvestrovských oslavách ošetří tisíce zraněných zvířat. „Vzpomínám si třeba na psa, který běžel pro hozenou petardu a ta mu pak vybuchla v tlamě. Nebo na kočku, která se celá vyděšená vrhla pod auto,“ popisuje právnička Cristina Bécares Mendiola z Komise pro ochranu zvířat při Advokátní komoře v Barceloně.
Další mazlíčky sužuje neklid, poruchy spánku nebo nekontrolované slinění a močení. „Vybavuju si dokonce i případ psa, kterému selhalo z úleku srdce,“ říká expertka.
Nejde ale jen o domácí mazlíčky. Smrtelná zranění často utrpí i volně žijící zvířata. Například na přelomu loňského roku zůstaly po novoročních oslavách kolem hlavního nádraží v Římě stovky mrtvých špačků. „Vyděsil je rámus od zábavní pyrotechniky, kterou lidé i přes přísný zákaz odpalovali z teras a balkonů. Vyplašení ptáci naráželi do oken domů, výkladních skříní nebo do drátů elektrického vedení a padali na zem,“ popsal další silvestrovskou událost Massimo Comparotto – ředitel spolku na ochranu zvířat Oipa.
Doporučujeme: Než dáte psovi lék na uklidnění, poraďte se s veterinářem. Přibývá předávkování
Většina těchto případů ale zůstane bez postihu, lidé je berou jako „vedlejší produkt“ silvestrovských oslav. „Často se ani nesnaží dohledat pachatele,“ uvádí Cristina Bécares Mendiola.
Všechny tyto delikty by se přitom podle ní měly trestat. A to tvrdě. „Pokud by se něco takového stalo za jiných okolností, posuzovali bychom to jako týrání zvířat. Nevidím tedy důvod, proč by mělo mít utrpení zvířat během silvestrovských oslav jinou váhu,“ říká.
Přitěžující okolnost
Na použití pyrotechniky by se podle ní mohlo dokonce nahlížet jako na přitěžující okolnost. „Pachatel totiž moc dobře ví, že manipuluje se zvlášť nebezpečnými předměty, které mohou poškodit zdraví zvířete,“ pokračuje. Článek, ve kterém se nad týráním zvířat při ohňostrojích zamýšlí, publikovala na webu španělské advokátní komory.
Doporučujeme: Stresuje se vaše kočka? Uklidněte ji relaxační skladbou, kterou pro ni složili vědci
Zvířecí zprávy proto zajímalo, jak se na použití pyrotechniky dívají čeští právníci. Redakce oslovila advokáta a místopředsedu spolku Hlas zvířat Roberta Plicku a položila mu otázku: Dá se odpalování petard považovat za týrání zvířat? Odpověď zněla: „Ano.“
„Za týrání zvířat se totiž dá považovat jakékoliv použití předmětů, které zvířatům způsobují bolest, stres či jakékoliv další utrpení a klinicky prokazatelné změny v nervové soustavě,“ uvedl Robert Plicka.
Jsou přitom podle něj dvě možnosti: buď pachatel ubližuje zvířeti neúmyslně a pak se dopouští přestupku, nebo zvíře opravdu týrat chce. „Pokud platí druhá možnost, hrozí takovému člověku v těch nejtěžších případech až šest let za mřížemi,“ říká.
Pořiďte fotky a video
Podle předsedkyně spolku Hlas zvířat Terezy Plicka se navíc může majitel zraněného či usmrceného zvířete domáhat náhrady škody od pachatele. Může chtít nahradit i nemajetkovou újmu – to platí v případě, že pociťuje ztrátu jako osobní neštěstí, které nelze jinak odčinit.
„Událost je ale vždy třeba pečlivě zdokumentovat – ideálně vyfotit či nahrát na video. Jinak je velmi těžké pachatele usvědčit,“ připomíná Tereza Plicka. Jakékoliv důkazní materiály je pak třeba předat policii. „Lidé se ale mohou obrátit i na naši organizaci, která se týráním a zneužíváním zvířat dlouhodobě zabývá,“ uzavírá.
Celou odpověď Roberta Plicky najdete ZDE.
Zdroje: organizace Hlas zvířat, PLICKA & PARTNERS, advokátní kancelář, s.r.o., Abogacía Española – web španělské advokátní komory při Advokátní komoře v Barceloně, web Komise pro ochranu zvířat, zpravodajský server ABC.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik