Belgie zakázala obchod s klapouchými kočkami
Nebudeme podporovat chov zvířat, která od narození trpí, oznámila belgická vláda. Od října tohoto roku zakázala chov a obchodování se skotskými klapouchými kočkami. Důvodem jsou vážné zdravotní problémy těchto zvířat – především bolestivé deformace tlapek a ocasu.
Belgická vláda se k takovému kroku rozhodla na doporučení Evropské asociace veterinárních lékařů malých zvířat (FECAVA). „Toto plemeno je nešťastnou ukázkou týrání chovem. Kočky trpí různým stupněm degenerativního onemocnění kloubů, které je velmi bolestivé,“ vysvětlují veterináři z této asociace.
Ohnuté uši, které jsou charakteristickým znakem tohoto plemene, jsou totiž výsledkem abnormality, která způsobuje změknutí chrupavky. Právě kvůli této vývojové poruše nejsou kočky schopné udržet ušní boltce vzpřímené – chrupavka je na to příliš slabá. Problém ale je, že vada chrupavky se může vyskytovat nejenom v ušním boltci, ale také kdekoliv jinde.
Doporučujeme: Dusí se a trpí. Zakažte tuponosá plemena, vyzývají experti z 66 zemí světa
„Kočky tak mohou trpět i deformacemi dalších částí těla, především končetin a ocasu. Špatně se pohybují,“ uvádějí veterináři. Příznaky této choroby se podle nich podobají artritidě, při níž jsou klouby chronicky zanícené a bolí. „Končetiny jsou ztuhlé a nepřirozeně zkroucené, každý krok je potom obtížný,“ popisují zvěrolékaři. Kočkám tuhne i páteř.
Ještě větší problém nastává, pokud se zvíře zraní – kosti se mu totiž daleko hůř hojí.
Léčba poruchy přitom neexistuje, způsobuje ji genová mutace. „Pokračovat v chovu takových koček je proto podle nás naprosto neetické,“ uzavírá svůj apel Evropská asociace veterinárních lékařů malých zvířat (FECAVA).
Přešlechtěná plemena
Otazníky ale visí i nad dalšími plemeny. Třeba nedávno se sdružili odborníci z 66 zemí světa a vyzvali vlády a další odpovědné orgány, aby zastavily chov tuponosých plemen. Zakázat by se podle nich měl chov všech zvířat s krátkými čenichy – nejenom psů a koček, ale třeba i králíků a koní.
„Naléhavě žádáme osoby s rozhodovací pravomocí a veterinární organizace po celém světě, aby se pokusily co nejrychleji prosadit změny, které povedou k omezení a zákazu chovu všech těchto plemen,“ stojí ve výzvě, ke které se připojili veterináři, veterinární technici i 76 zvířecích organizací ze 66 zemí světa.
Iniciativu podpořila i Světová veterinární asociace pro malá zvířata (WSAVA) nebo Evropská federace veterinárních lékařů (FVE). „Chov extrémně brachycefalických zvířat je skutečně v rozporu se zdravím a dobrými životními podmínkami zvířat,“ vysvětlují na webu, který kvůli tomu odborníci založili.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik