Biolog přistihl medvěda, jak spokojeně podřimuje v obřím orlím hnízdě

Medvěd do hnízda vlezl na jižní Aljašce. Podle biologa Steva Lewise z U.S. Fish and Wildlife Service baribalové orlí hnízda občas plundrují.

„Původně jsem si myslel, že vidím orlí mládě. Sice trochu větší, než je zvykem, ale to i to se stává,“ říká biolog Steve Lewis, který mapuje populace ohrožených orlů bělohlavých pro U.S. Fish and Wildlife Service.

Jenomže když se k hnízdu přiblížil, oněměl překvapením. Místo ptačího potomka si v hnízdě podřimoval medvěd. „Spal tam schoulený do klubíčka a vypadal celkem spokojeně,“ dodává biolog. Neváhal proto a huňatého spáče zdokumentoval. Fotku pak vystavil na sociálních sítích.

K tomu přidal i jedno možné vysvětlení, jak se mohl baribal do ptačího sídla dostat: medvědi podle něj orlí hnízda občas plundrují. Vylezou zkrátka do koruny stromů a sežerou všechno, co tam najdou. „V minulosti už jsme pár podobných případů zaznamenali,“ popisuje Lewis. V medvědím žaludku tak mohou skončit jak orlí vejce, tak bezbranná mláďata. „Nasycený medvěd si pak může ve zpustošeném hnízdě pohodlně schrupnout,“ nabízí jedno z vysvětlení biolog.


Doporučujeme: Záhadná nemoc krotí americké medvědy. Nechají se krmit a lezou lidem do aut


Foto: Usplash

Jsou tu ale i další důvody, které mohly baribala do ptačího příbytku přivést: medvěd zkrátka mohl hledat bezpečné útočiště. V oblasti totiž žijí i mnohem větší a silnější medvědi hnědí, pro které je drobnější baribal nevítaným vetřelcem. „Řada černých medvědů se proto snaží někam uklidit. Jako místa k odpočinku pak volí třeba velmi strmé svahy či stromy,“ vysvětluje biolog. Dvoumetrové orlí hnízdo, které je úhledně spletené z větví a které váží více než dvě tuny, je pro takového medvěda požehnáním.

Lákavá vůně ryb

Zvlášť pokud voní ještě i po rybách, což řada orlích hnízd dělá. Orel bělohlavý totiž krmí svá mláďata lososy a pstruhy, jejichž zbytky pak mohou v příbytku tlít. „Medvědy, kteří mají neuvěřitelně citlivý čich, pak může takové místo neskutečně přitahovat,“ připomíná Lewis.

Pro hnízdo, které medvěd na fotce okupuje, ale podle biologa nic z toho neplatí. S největší pravděpodobností totiž bylo prázdné. Biologové z U.S. Fish and Wildlife Service v něm sice na jaře zaznamenali jeden orlí pár, ale jen na týden. Později už v se něm orlí rodiče nevyskytovali. „Založení rodiny se zřejmě nepovedlo,“ domnívá se Lewis.


Doporučujeme: „Pohřbená“ pod sněhem. Obětavá orlice zůstala sedět na vejcích i při brutální zimní bouři


Foto: Volné dílo / Wikimedia Commons / CC-O.0

Orli bělohlaví jsou vůbec největšími dravými ptáky Aljašky. Jejich rozpětí křídel měří až 2,3 metru, vážit mohou až 7 kilogramů. Hnízda si proto staví obrovská – průměrný orlí příbytek je asi 2,5 metru široký a 4 metry hluboký. Mívá až tunu. Obyčejně se rozprostírá v korunách vysokých a mohutných stromů poblíž vody. Když okolo stromy nejsou, může orel zahnízdit na zemi. Své příbytky orli používají opakovaně – i několik let v kuse. V každém roce jen přidají nový materiál.

Samice obyčejně snáší jedno až tři vejce ročně, jen vzácně se ale stane, že přežijí všechna mláďata. Na vejcích střídavě sedí orel i orlice. Zatímco jeden rodič hlídá potomky, druhý pátrá po něčem k snědku. 


Zdroje: facebooková stránka U.S. Fish and Wildlife Service a Anchorage Daily News.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Stev Lewis a Cayley Elsik z JBER Environmental Conservation