Brusel umožní opětovné vyhubení vlků. Smutná historie se bude opakovat, píše biolog Korec

Pomáhá udržovat rovnováhu v přírodě tím, že snižuje stavy přemnožené zvěře. Díky lepší ochraně životního prostředí se vlk pomalu vrací i do míst, kde ho člověk v minulosti vyhubil. Nyní ale hrozí, že se bude smutná historie vlků opakovat, píše ve svém komentáři pro Zvířecí zprávy ředitel táborské zoo Evžen Korec. Státy Evropské unie se totiž dohodly, že ochranu tohoto zvířete sníží.

Vlk už nebude přísně chráněný, ale jen chráněný. To umožní jeho snadnější odstřel. V konečném důsledku to povede až k jeho dalšímu vyhubení. Rozhodnutí navíc nebylo podložené žádnými vědeckými studiemi. Zvítězil jen krvelačný lobbing farmářů a myslivců spolu s touhou po pomstě.

Začalo to pohádkou O Červené Karkulce. Hodná nevinná dívenka se vydala na dlouhou cestu tmavým lesem, kde na ni číhalo nebezpečí v podobě proradného vlka. Ten sežral nejenom hodnou Karkulku, ale předtím se pustil i do její babičky. Teprve hodný myslivec ďábelské zvíře zabil a babičku i s Karkulkou zachránil. Smyslem příběhu pro děti bylo ukázat, že je les něco nebezpečného, kam je neradno se vydávat o samotě. Stejně jako na jakékoliv jiné neznámé místo. Role největšího padoucha padla v tomto vyprávění na vlky. Tmavá chlupatá zvířata, která volně běhají po lese a vzdáleně připomínají čerty, si dokázal živě představit každý. Mnozí ho zahlédli i na vlastní oči. Vlci se tak hříčkou osudu stali hlavním strašákem. A jako takoví vyvolávají v lidech strach až do dnešních dnů. Bohužel naprosto neoprávněně.


Doporučujeme: Pětice týraných vlků našla domov v táborské zoo. Poprvé mohou běhat v trávě


Foto: Pixabay

Také současné dění kolem vlků má v sobě spoustu silných emocí. Strach, hamižnost, krvelačné lovecké pudy i touhu po pomstě. Koktejl dost silný na to, aby vyvolal novou válku. Válku na život a na smrt. Pro pochopení tohoto příběhu se ale musíme vrátit trochu do minulosti.

Miliardy eur na ohrožené druhy

Evropská unie vynakládá od devadesátých let minulého století miliardy eur na ochranu evropské přírody a zvířat v ní žijících. Cílem je zachování biodiverzity a ochrana ohrožených druhů zvířat i rostlin. Program je natolik úspěšný, že se v posledních letech začaly do přírody vracet i druhy, které v dané lokalitě člověk zcela vyhubil. Zdálo by se, že je všechno v pořádku. Že je člověk na dobré cestě napravit všechno to, co už jednou pokazil.

Jenomže náš příběh není pohádka, je to realita. A ta často není tak pozitivní, jak na první pohled vypadá. Postupný návrat vlků se stal trnem v oku dvěma silným skupinám – farmářům a myslivcům. Zatímco myslivci vidí v chráněných zvířatech konkurenci a touží po jejich trofejích, chovatelé hospodářských zvířat je viní z ohrožení vlastního živobytí. 


Doporučujeme: Vlk musel urazit tisíc kilometrů, aby našel rodinné štěstí. Mladé vyvedl na Vysočině


Média pravidelně zahlcují svými dojemnými příběhy, ve kterých jim zlí pohádkoví vlci zardousili tu ovci, tam kozu či tele. Z hospodářských zvířat často dělají div ne členy své rodiny a fotkami jejich roztrhaných těl se snaží vyvolat emoce, což se jim často daří. Problém je v tom, že neříkají ono pověstné „b“. Tedy že za zabitá zvířata dostanou náhradu. Ale hlavně, že lepší zabezpečení zvířat jim zaplatí stát. Společné mají tito farmáři často to, že žádné zabezpečení svým zvířatům nezajistili. Za zabité ovce či kozy jsou tak odpovědní jen oni sami.

Velmi silné zastání získaly tyto dvě skupiny v září 2022, kdy na statku současné šéfky EU Ursuly von der Leyen vlk usmrtil poníka. S odvoláním na údajnou problémovost onoho vlka vydaly německé úřady velmi rychle výjimku a umožnily jeho odstřel. Tím daly průchod touze po pomstě a krvi. Lovci nakonec vlka uštvali a zastřelili. Britský Guardian však upozornil na nemyslnost těchto výjimek, protože podle jeho reportáže byl zastřelen úplně jiný vlk. Ten, který zabil poníka šéfky EU, tak stále běhá někde po lesích. Odstřel evidentně vůbec nic nevyřešil.

Z českých pověstí pochází jedno pořekadlo nebo spíš varování. Vůdce chodského povstání Jan Sladký Kozina měl těsně před svou smrtí pronést památnou větu „Do roka a do dne..“ Tato časově omezená výzva se objevuje i v našem současném vlčím příběhu, byť z jednoho roku se staly roky dva. Takřka na den přesně po dvou letech od zabití poníka snížila EU stupeň ochrany vlků, což umožní jejich jednodušší odstřel. Co na tom, že toto rozhodnutí nebylo podložené žádnou relevantní vědeckou studií. Jen se vyslyšelo volání chovatelů a myslivců po krvi. Za dost bylo učiněno také jedné osobní pomstě.


Doporučujeme: Utrácet psy je nepřípustné, reaguje na turecký zákon Korec. Pes za majitele nemůže


Foto: Pexels

Útoky vlků na hospodářská zvířata jsou přitom velmi ojedinělé a účinným zabezpečením se jim dá zabránit. Ostatně i EU připouští, že jde o marginální problém. Vlci podle dat jednotlivých členských států EU zabijí jen 0,07 procenta všech chovaných hospodářských zvířat. V drtivé většině jde o nehlídaná zvířata s nedostatečnou ochranou od svého majitele.

Nesmyslnost střílení vlků připouští i Evropská komise ve zprávě, která byla podkladem pro snížení ochrany vlků. Jasně se v ní píše, že „necílené střílení vlků nemá žádný viditelný snižující efekt na počet vlčích útoků“. Aby to mělo nějaký efekt, musela by se vystřílet celá vlčí populace v širokém okolí. To v konečném důsledku povede ke kompletnímu vyhubení vlka z volné přírody.

Zabíjení vlků může situaci zhoršit

Není divu, že se proti tomuto nesmyslnému rozhodnutí ostře postavilo na tři sta organizací zabývajících se ochranou přírody včetně World Wildlife Fund či Rewilding Europe. Ty v otevřeném dopisu kritizují, že EU podlehla lobbingu zástupců zemědělského průmyslu a loveckých zájmů. Rozhodnutí tak bylo učiněno pod vlivem emocí, nikoliv relevantních vědeckých dat a poznatků. Mnozí vědci zabývající se chováním šelem naopak upozorňují, že zabíjení vlků nebude účinné a může dokonce situaci ještě více zhoršit.

S námitkami souhlasí i táborská zoologická zahrada, která se k otevřenému dopisu a výzvě zachovat nejvyšší stupeň ochrany vlků přidává. Střílet zdravé vlky je čiré barbarství. Vlk je chráněnou šelmou, kterou člověk z naší krajiny už jednou zcela vyhubil. Vlk obecný je v současnosti u nás chráněn jako kriticky ohrožený druh, jeho zabití je tak trestným činem. Vztahuje se na něj také takzvaná Bernská úmluva, tedy Úmluva o ochraně evropské fauny a flóry a přírodních stanovišť, podle níž je vlk přísně chráněným živočichem. Na tom by se nic měnit nemělo.


Doporučujeme: Zákaz bojových plemen nic neřeší. Zaveďme spíš povinné školení chovatelů, píše biolog


Vlk obecný byl odjakživa nedílnou součástí české přírody, než ho z ní člověk vyhubil. Teprve v posledních letech se toto prospěšné zvíře pomalu vrací. A buďme za to rádi. Pro člověka jsou velice prospěšní. Jako výborní lovci pomáhají regulovat divoce žijící kopytníky a snižovat jejich přemnožení. Výrazně také zlepšují zdravotní stav zvěře, protože selektivně loví hlavně staré a nemocné kusy, čímž zlepšují i její věkovou strukturu. Člověk by si měl proto jejich návratu vážit, nikoliv proti němu bojovat.

Strach z vlků je navíc naprosto iracionální. Člověku od něj prakticky žádné riziko nehrozí. Jde o nesmírně plachou šelmu, která se člověku zdaleka vyhne. Jedinou výjimkou by bylo zvíře nakažené vzteklinou, což je u nás takřka vyloučené. Na našem území se žádný případ vztekliny neobjevil už od roku 2002. V celé Evropě není za posledních padesát let prokázaný žádný případ, kdy by zdravý a volně žijící vlk zabil člověka. Na základě těchto faktů lze říct, že zdravý vlk je pro člověka neškodný.

Zabíjet jakékoliv volně žijící zvíře, natož přísně chráněné, je možné pouze v sebeobraně v případě bezprostředního ohrožení života. Zcela jistě takovým ohrožením není to, že se zvědavé zvíře člověku přiblíží na několik desítek metrů, načež samo v poklidu zmizí. I v případě, že se objeví opravdu agresivní a pro člověka nebezpečný vlčí jedinec (takový se ale v Evropě prokazatelně neobjevil už padesát let), lze to řešit jinak a humánněji. Ideální je jeho odchyt a převoz do některé z vlčích rezervací. Odstřel je v takovém případě neospravedlnitelný a považuju bych ho za barbarství a zbytečné vraždění. Věřím, že v tomto případě převáží zdravý rozum a k masovému vybíjení vlků nedojde. Do evropské přírody totiž jednoznačně patří.

Evžen Korec
biolog a ředitel ZOO Tábor
Úvodní foto: Pixabay


 

RNDr. Evžen Korec, CSc.
je vystudovaný molekulární biolog a genetik. Je to spoluautor jedenácti patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky a více než dvaceti vědeckých publikací ve špičkových světových časopisech.

V roce 2015 se stal majitelem Zoologické zahrady Tábor, které hrozil zánik a rozprodej nebo utracení zvířat. Protože má ale zvířata velmi rád a jejich osud mu není lhostejný, rozhodl se zoo zachránit. Už v červnu roku 2015 se podařilo ZOO Tábor znovu otevřít pro veřejnost. Generálním sponzorem této zahrady se stala společnost EKOSPOL, kde je Evžen Korec generálním ředitelem a předsedou představenstva.