Ceny krmiv letí nahoru. A bude hůř
Inflace láme rekordy, ceny letí raketově nahoru. Za krmivo pro své mazlíčky si pořádně připlatí i chovatelé. Podle výrobců vydají skoro o desetinu víc, než tomu bylo loni touto dobou. A bude hůř.
„Začíná to být krušné. Za každý nákup masových konzerv zaplatím až o dvě stovky víc,“ přiznává chovatelka dvou koček Hana Koutná. Krmivo nakupuje v internetovém obchodě, každý měsíc si nechá poslat velký balík za zhruba tři tisíce korun. „V posledních dvou měsících už mi ale tato částka za obvyklé množství konzerv nestačila. Byla vyšší. Pokud to tak půjde dál, budu muset některé položky omezit,“ říká.
Podobně to vidí i další majitelé zvířat. Inflace totiž zrychluje, jen v červnu byly ceny veškerého zboží oproti loňskému roku o 17,2 procenta vyšší. V posledních třech měsících se dokonce drží na historických maximech – podle Českého statistického úřadu jsou nejvyšší od prosince 1993.
„Třeba hovězí maso zdražilo od ledna o šedesát procent, krůtí dokonce o sto procent. K tomu rostou ceny benzínu, nafty a elektřiny,“ vypočítává jen některé ze vstupní položek, které zvedají náklady na výrobu krmiv, jeden z předních českých producentů Jiří Švihálek.
Doporučujeme: Psí krmivo je plné bakterií odolných vůči antibiotikům. Hlavně to syrové, tvrdí veterináři
Také on proto musel zdražit, oproti lednu si ke každému pytlíku granulí připočítává zhruba sedm procent. „Víc jsem prozatím nemusel, protože stále čerpám z levnějších zásob masa nakoupených ještě za příznivější ceny. Jakmile ale dojdou, i my budeme muset zareagovat dalším navýšením. Růst cen se totiž podle mě do konce roku nezastaví,“ domnívá se.
Zdražování postihuje i další státy světa. Třeba podle amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS) poskočily ceny krmiv meziročně o šest procent. A oproti době před pandemií jsou téměř trojnásobné. „Lidé už na to samozřejmě reagují. Jak vyplynulo z našeho dubnového průzkumu mezi majiteli psů a koček, nákupy krmiv začalo omezovat asi 39 procent a pamlsky dokonce 48 procent chovatelů,“ komentoval vývoj trhu expert na produkty pro zvířata Michael Johnson.
Už ho nezvládáme
Další lidé dokonce zvažují, že se svého mazlíčka úplně zbaví. Vzali si ho během pandemie, když trávili většinu času doma a když byly ceny nižší. Teď najednou situaci nezvládají. „Zmínila se nám o tom majitelka útulku, se kterou úzce spolupracujeme a které vozíme granule zadarmo. Říkala, že se na ni obrátilo pár zoufalých lidí, kteří už se o svého pejska nedokážou postarat. Prosili ji o pomoc s hledáním nového domova,“ popisuje Jiří Švihálek a pokračuje: „Je to zřejmě nový trend – lidé už naštěstí nenechávají psy masově někde u cesty v lese, ale snaží se jim alespoň najít náhradní rodinu.“
V domácnostech Evropanů žije podle Euromonitor International více než 406,5 milionu zvířecích mazlíčků. Nejčastěji jde o kočky, kterých je více než 76,6 milionu, následují psi. Těch statistici napočítali více než 69,5 milionu. Jejich chovatelé jim každoročně nakoupí krmivo a další zboží za zhruba 26,2 miliardy dolarů.
Zkuste si náš kvíz:
Zdroje: Petfood Industry, Český statistický úřad, Euromonitor International.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik