Grizzly se nečekaně spolčil se smečkou vlků. Vědci popsali, co ho k tomu vedlo
Biologové se stali svědky nečekaného mezidruhového spojenectví. Po Yellowstonském národním parku se spolu potloukali medvěd a početná smečka vlků. Popsali i proč.
Nic podobného jsem ještě neviděl, přiznává biolog Joshua Welter. Bylo zasněžené říjnové odpoledne, když při svých potulkách Yellowstonským národním parkem spatřil početnou smečku vlků. Zvolna putovala lesem, občas se pustila do hrátek. Ve svém středu ale měla neobvyklého návštěvníka: medvěda grizzlyho.
„Nikoho z nich to ale nevzrušovalo, celá smečka vypadala pospolitě. I s medvědem,“ popisuje zajímavé setkání Joshua Welter. Vlci si podle něj vesele skotačili, grizzly se drbal o strom. Pak společně zmizeli v lese.
„Stejnou skupinu jsme v okolí viděli ještě několikrát. Zdržovala se tam zhruba čtrnáct dnů,“ pokračuje Welter. To je podle něj extrémně neobvyklé. Cesty medvědů se sice s vlky občas zkříží, většinou to ale netrvá dlouho. Setkání ani nebývá tolik přátelské.
Totéž potvrzuje i ekolog Clayton Lamb z americké University of British Columbia. Také podle něj se tyto druhy obyčejně moc nevyhledávají. „A pokud ano, setkání se linou v úplně jiném duchu,“ říká a pokračuje: „Vlci medvěda nevidí rádi, protože je může připravit o kořist. Medvědovi zase vadí, že si vlci dovolili vstoupit na jeho území.“
Jaké je tedy vysvětlení tohoto dočasného příměří? Podle vědců šlo zřejmě o čistý pragmatismus. Vrcholové predátory zkrátka spojila nouze. „Vlci uzavřeli s medvědem pomyslnou dohodu – souhlasili, že se s ním podělí o část své kořisti, pokud jim alespoň něco nechá,“ domnívá se ekolog Daniel MacNulty z Utažské státní univerzity. Takový pakt je totiž daleko bezpečnější, než se pouštět do krvavých rvaček.
Doporučujeme: Čisticí salony i spiklenectví při lovu. Jak spolupracují zvířata?
„Vlci tím sice přišli o kus kořisti, vyhnuli se ale riskantnímu konfliktu. Medvědi jsou totiž před zimou extrémně lační – snaží se pozřít, na co přijdou. Musí se totiž pořádně vykrmit, aby přežili drsné zimní období,“ říká MacNulty a dodává: „Jsou si toho navíc moc dobře vědomi. Klidně proto uloupí potravu jiným zvířatům, nebo se kvůli ní pustí do boje.“
Uvedené riziko chápou i vlci. Raději proto grizzlyho tolerují. Ani oni ale nepřijdou zkrátka – za podíl na kořisti smějí s medvědem sdílet společný revír. Mohou také hodovat na zbytcích kořisti, kterou si medvěd opatřil jinde. „Což je také výhodné. Je mnohem jednodušší pozřít zbytky medvědího oběda, než se vyčerpávat vlastním lovem a riskovat při něm zranění – například od losího paroží,“ uvádí také Aimee Tallianová z Norského institutu pro výzkum přírody. Vlčí smečka tak může lovit méně často.
Co dalšího víte o spolupráci se zvířaty? Zkuste si náš kvíz:
Zdroje: instagramový profil Joshui Weltera a National Geographic.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Alaska Region U.S. Fish & Wildlife Service / Wikimedia Commons / CC BY-SA 0.0
Video: Joshua Welter