Kam se zabláceným psem? Do myčky! Samoobslužné psí salóny už pronikají i do Česka

Máte psa, který si rád dává bahenní koupel? Použijte na něj myčku. Samoobslužné psí salóny mazlíčka nejenom vykoupou a vysuší, dokážou ho zbavit i blech. Staly se proto velkým hitem. Desítky myček vznikají v Americe, Austrálii i západní Evropě. Nyní pronikají i do Česka.

„Každé koupání psa se změnilo doslova v horor,“ vzpomíná chovatel čtyřletého bostonského teriéra Nick Ritzko a pokračuje: „Rodina nejprve mazlíčka honila po bytě, potom ho složitě strkala do vany a nakonec musela očistit i celou koupelnu, protože se mokrý pes mohutně otřepal.“

Jenomže tomu je dnes konec. Nick Ritzko totiž dostal spásný nápad: postavil před svým domem samoobslužnou „psí myčku“. „Vymyslet ji bylo docela jednoduché, protože se léta živím provozováním veřejné prádelny,“ vysvětluje muž z městečka Lansford v americké Pensylvánii.

Myčka podle něj funguje na podobném principu, stačí jen do automatu vhodit deset dolarů. „Pak už si majitel psa navolí, co zrovna potřebuje. Myčka nabízí třeba teplou sprchu, šampon nebo kondicionér. Psa lze také vysušit fénem a ošetřit přípravkem proti blechám,“ popisuje Nick Ritzko.


Doporučujeme: Ať jsou přípravky na blechy jen na předpis, navrhují veterináři. Lidé je prý nadužívají


Psí myčka v ulicích Lisabonu. Foto: Petr Zídek

Nápad má obrovský úspěch, jen první den po slavnostním otevření myčka vydělala 125 dolarů. „Část výdělku spolyká její provoz, část věnujeme místnímu zvířecímu útulku. Každý opuštěný pes, kterého si lidé ve městě adoptují, od nás navíc dostane jedno umytí zdarma,“ dodává podnikatel pro server Times News Online. Myčku prý nazval po svém zesnulém mazlíčkovi Mr. Buster’s Dog Wash.

Americké městečko Lansford ale není jediným místem na světě, kde podobné myčky vznikají. Desítky automatů jsou vidění i v Austrálii, Chorvatsku nebo v Portugalsku.

„Třeba tady služba stojí dvě eura,“ hlásí z dovolené v Lisabonu novinář Petr Zídek. Mycí boxy jsou tu podle něj k vidění i přesto, že se v ulicích prochází daleko méně psů než v Praze. „Opticky asi čtvrtina,“ odhaduje.


Doporučujeme: Každý osmý pes má zkažené zuby. Nejčastěji jsou to chrti a pudli


První psí myčky už se objevují i v Česku. Třeba před třemi lety vznikla jedna v Brně, za dobu svého provozu už v ní lidé vykoupali více než 2,5 tisíce psů. Další samoobslužné boxy lze využít v severočeském Mostě, Chomutově nebo v Hradci Králové. Cena se vždy pohybuje okolo dvaceti korun za každou minutu.

České psí myčky ale vznikají – na rozdíl od těch zahraničních – mimo veřejná prostranství. „Psí myčky je nejlepší nechat na aktivitě podnikatelů a umístit je spíš do vhodných vnitrobloků. Ve veřejném prostoru bych byl opatrný, protože by se podobná zařízení mohla stát terčem vandalů,“ vysvětluje poslanec a současně zastupitel hlavního města Prahy Jan Čižinský.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik