Letní horka mohou zabíjet. Problém mají hlavně psi s plochými čenichy a kily navíc. Kteří další?
Každý sedmý pes s úpalem umírá, varují veterináři. Letní horka jsou podle nich nebezpečná hlavně pro starší buldočky s kily navíc. Takoví psi jsou totiž na vedra extrémně citliví. Nemohou dýchat a přehřívají se.
Máte doma mopslíka nebo buldočka? Pak si dejte pořádný pozor. Právě tato plemena s plochými a krátkými čenichy jsou totiž nejnáchylnější k přehřátí.
Potvrdila to studie, kterou zpracovali badatelé z britské Nottingham Trent University. Porovnali zdravotní záznamy 905 543 psů a zjistili, že mazlíčci těchto ras mívají během veder až dvakrát častější zdravotní problémy.
„Vůbec nejhůř jsou na tom buldoci. Ti jsou vystaveni až 14krát vyššímu riziku úpalu než například labradorští retrívři,“ uvádí autorka studie Emily Hall. Ohrožené jsou ale i další „tuponosé“ rasy. Například francouzský buldoček dostane úpal asi 6krát častěji a bordeauxská doga se přehřeje asi 5krát snadněji.
„Psi s plochými čenichy se zkrátka daleko hůř ochlazují. Ale nejenom to. Když tato zvířata lapají po dechu, paradoxně se tím ještě víc ohřívají,“ upozorňuje výzkumnice.
Doporučujeme: Dusí se a trpí. Zakažte přešlechtěná tuponosá plemena, vyzývají odborníci z 66 zemí světa
To ale není všechno. Riziko úpalu stoupá i v případě, že mají psi nadváhu. „Obézní mazlíčci se s problémy potýkají dokonce 1,42krát častěji,“ varuje veterinářka. Roli podle ní hraje i věk zvířete a jeho velikost. „Obecně platí, že mohutnější zvířata jsou k přehřátí náchylnější než drobní psi,“ podotýká Emily Hall.
Úpal přitom podle ní zabíjí. „Každý sedmý pes kvůli němu umírá,“ připomíná. Které mazlíčky by měli chovatelé chránit nejvíce, ukazuje přehledná grafika Zvířecích zpráv na konci tohoto článku.
Bude hůř
Podle veterinářů z Nottingham Trent University ale bude ještě hůř. Klima se totiž otepluje a chorob z přehřátí bude přibývat.
„Světová zdravotnická organizace dokonce zařadila rostoucí průměrné teploty mezi deset největších hrozeb pro globální zdraví lidí i zvířat. Předpokládá se, že za deset let zapříčiní choroby z horka nejméně čtvrt milionu úmrtí Evropanů ročně. A podobný nárůst se očekává také u zvířat,“ připomíná badatelka.
Lidem i zvířatům se bude kvůli horkům hlavně hůř dýchat. Přibude tedy astmatu a nemocí srdce. V teplejším počasí se také mohou snadno šířit některé nákazy. „Vzroste počet parazitárních nemoci, poruch příjmu potravy, úpalů a dehydratace,“ vyjmenovává jen některé problémy společný dokument Světové zdravotnické organizace a Evropské komise nazvaný Vliv změny klimatu na zdraví lidí, zvířat a rostlin.
Doporučujeme: Smrtící pasti pro ptáky i domácí mazlíčky: nezakryté bazény plné vody
Jak tedy mazlíčky co nejvíce ochránit? Podle britských veterinářů by si lidé měli vybírat hlavně taková plemena, která jsou vůči letním horkům odolnější.
Psy by současně neměli brát na procházku za největších veder. Venčit by je tedy měli spíš brzy ráno a večer. „Pokud už není zbytí a chovatel se psem do horka musí, měl by alespoň vybrat takovou trasu, na které se pes vyhne přímému slunci a kde je zeleň. Je dobré se vyhýbat rozpáleným chodníkům či asfaltu,“ radí zvěrolékaři.
Zvířata by také měla mít pravidelný přístup k vodě. Ta by měla být chladná, ale nikoliv ledová. Velmi důležité také je, aby lidé nechali psy volně dýchat otevřenou tlamou. Tedy aby jim nenasazovali takzvané fixační náhubky. Jak velké riziko tyto náhubky pro psy představují, ukazuje naše video zde. V uzavřených prostorách psům pomáhají chladicí podložky.
Tlapky v kelímku
Pokud se zvíře přesto přehřeje, je třeba ho položit na trávu či studenou dlažbu a pozvolna mu ochlazovat tlapky – vložit mu je například do kelímku s vodou. Pomůže také obklad na břiše, třísle a krku. Rozhodně bychom ale neměli spěchat – příliš rychlé ochlazení může zvířeti přivodit šok a smrt. „Poté, co psovi poskytnete nezbytnou první pomoc, ho hned odvezte na veterinu,“ uzavírají veterináři.
Úpal se u psa projevuje hlavně zrychleným a namáhavým dýcháním. Zvíře má rovněž suché sliznice pysků a horký čenich. „Ve vyšším stadiu přehřátí jsou dásně a jazyk jasně červené. Má také zarudlé spojivky a vyvalené oči. Slintá a může být dezorientovaný,“ uvádí veterinář Jaromír Ekr a dodává: „Dalším vodítkem je teplota v konečníku. Přesáhne-li čtyřicet stupňů Celsia, je třeba psa ochladit.“
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Unsplash